لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

همه چیز در مورد سرطان بینی؛ از پیشگیری تا درمان


سرطان بینی, سرطان سینوس

سرطان بینی نوعی سرطان است که در سینوس های پارانازال ایجاد می گردد

 

سفر به اعماق بینی؛کشف رازهای تاریک سرطان سینوس 

سرطان بینی یا سرطان سینوس نوعی سرطان است که در حفره بینی یا سینوس های پارانازال ایجاد می گردد. سینوس ها حفره های هوایی پر از هوا هستند که در اطراف بینی و چشم قرار دارند. در این نوشته از بیتوته به بررسی علائم، عوامل خطر، تشخیص و درمان این نوع سرطان می پردازیم.

تومورهای بینی و پارانازال توده‌هایی هستند که در داخل و اطراف مجرای بینی آغاز به رشد می‌کنند. تومورهای بینی در مجرای اصلی داخل بینی به نام حفره بینی آغاز می‌شوند. تومورهای پارانازال در حفره‌های پر از هوا اطراف بینی به نام سینوس‌های پارانازال آغاز می‌ شوند.

 

بعضی از تومورهای بینی و پارانازال سرطانی نیستند. این تومورهای غیرسرطانی، خوش‌خیم نیز نامیده می‌شوند. آن‌ها می‌توانند رشد نموده و جریان هوا را در بینی مسدود کنند.

بعضی دیگر از تومورهای بینی و پارانازال، سرطانی هستند. تومورهای سرطانی همچنین بدخیم نامیده می‌شوند. آن‌ها می‌توانند رشد نموده و به بافت سالم بدن حمله نموده و آن را تخریب کنند. با گذشت زمان، سلول‌های سرطانی می‌توانند جدا شده و به سایر نقاط بدن گسترش یابند. انواع مختلفی از تومورهای بینی و پارانازال وجود دارد. نوع توموری که دارید به تعیین خوبترین روش درمانی برای شما کمک می‌نماید.

 

سرطان بینی, سرطان سینوس

بعضی از تومورهای بینی و پارانازال سرطانی نیستند

 

علائم سرطان بینی

علائم و نشانه‌های تومورهای بینی و پارانازال شاید شامل موارد زیر باشد:

• مشکل در تنفس از راه بینی

• سردردهای مکرر

• از دست دادن حس بویایی

• خونریزی بینی

• ترشحات بینی

• تورم یا درد صورت

• چشم‌های اشک‌بار

• زخم روی سقف دهان

• مشکلات بینایی

• غده در گردن

• مشکل در باز کردن دهان

 

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر هر گونه علائمی دارید که دلواپس کننده است، با پزشک یا سایر متخصصان مواظبت های بهداشتی وقت ملاقات بگذارید.

 

دلیل تومورهای بینی و پارانازال 

تومورهای بینی و پارانازال زمانی ایجاد می شوند که سلول های حفره بینی یا حفره های اطراف بینی دچار تغییراتی در DNA خود شوند. DNA یک سلول دستورالعمل هایی را نگه می دارد که به سلول می گوید چه کاری انجام دهد. در سلول‌های سالم، DNA دستورالعمل‌هایی را برای رشد و تکثیر با شتاب معین ارائه می‌نماید. این دستورالعمل ها همچنین به سلول ها می گویند که در زمان مشخصی بمیرند.

 

در سلول های تومور، تغییرات دستورالعمل های متفاوتی را ارائه می دهد. این تغییرات به سلول های تومور دستور می دهد تا سلول های خیلی زیادتری را به شتاب بسازند. سلول های تومور قادر هستند زنده بمانند در حالی که سلول های سالم می میرند. این سبب ایجاد سلول های بیش از حد می گردد.

 

بعضی وقت ها تغییرات در DNA سلول ها را به سلول های سرطانی تبدیل می نماید. سلول های سرطانی قادر هستند به بافت سالم بدن حمله نموده و آن را تخریب کنند. با گذشت زمان، سلول های سرطانی قادر هستند جدا شده و به سایر نقاط بدن گسترش یابند. هنگامی که سرطان گسترش می یابد، به آن سرطان متاستاتیک گفته می گردد.

 

سرطان بینی, سرطان سینوس

بعضی وقت ها تغییرات در DNA سلول ها را به سلول های سرطانی تبدیل می نماید

 

عوامل خطر

عواملی که شاید خطر ابتلا به تومورهای بینی و پارانازال را افزایش دهند عبارتند از:

سیگار کشیدن: استفاده دخانیات خطر ابتلا را افزایش می دهد. این شامل سیگار، سیگار برگ و پیپ می گردد.

 

قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا: تنفس هوای آلوده خطر ابتلا به تومورهای بینی و پارانازال را افزایش می دهد.

 

قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و تحریک کننده های هوا در محل کار: این مواد قادر هستند شامل گرد و غبار چوب، بخارات چسب، الکل صنعتی و فرمالدئید و همچنین گرد و غبار آرد، کروم و نیکل باشند.

 

قرار گرفتن در معرض ویروس پاپیلوم انسانی (HPV): HPV یک ویروس شایع است که از راه تماس جنسی منتقل می گردد. برای اکثر اشخاص، این ویروس هیچ مشکلی ایجاد نمی نماید و به خودی خود برطرف می گردد. اما در بعضی موارد، HPV سبب تغییراتی در سلول ها می گردد که قادر هست منجر به انواع مختلفی از سرطان شود.

 

پیشگیری از ابتلا به سرطان بینی

برای کم شدن خطر ابتلا به تومورهای بینی و پارانازال، قادر هستید اقدامات زیر را انجام دهید:

سیگار را ترک نمایید: اگر سیگار نمی کشید، هرگز آغاز نکنید. اگر در حال حاضر از هر نوع دخانیاتی استفاده می نمایید، با یک متخصص مواظبت های بهداشتی در مورد راهکارهای ترک سیگار صحبت نمایید.

 

در محل کار از خود محافظت نمایید: برای محافظت از خود در برابر بخارات و تحریک کننده های مضر موجود در هوا، قوانین ایمنی محل کار را رعایت نمایید. استفاده از ماسک صورت یکی از این راهکارهاست.

 

در خصوص واکسن HPV سوال نمایید: واکسیناسیون برای پیشگیری از ابتلا به HPV شاید خطر ابتلا به سرطان های مرتبط با HPV را کم شدن دهد. از پزشک یا سایر متخصصان مواظبت های بهداشتی خود بپرسید که آیا واکسن HPV برای شما مناسب است یا خیر.

 

سرطان بینی, سرطان سینوس

آزمون های تصویربرداری یکی از راههای تشخیص سرطان بینی است

 

تشخیص سرطان بینی

آزمایش‌ها و روش‌هایی که برای تشخیص تومورهای بینی و پارانازال استفاده می‌شوند عبارتند از:

استفاده از یک دوربین خیلی کوچک برای دیدن داخل حفره بینی و سینوس ها:

آندوسکوپی بینی روشی برای مشاهده داخل بینی است. در این روش از یک لوله نازک با نور و دوربین استفاده می گردد. این لوله داخل بینی شما وارد می گردد. دوربین عکس ها را برای مشاهده توسط تیم مواظبت های بهداشتی شما به کامپیوتر ارسال می نماید. این عکس ها به تیم شما کمک می نماید تا در پی هر گونه علائم تومور باشند.

 

 برداشتن نمونه بافت برای آزمایش: بیوپسی روشی برای جمع آوری نمونه بافتی جهت آزمایش است. برای تومورهای بینی و پارانازال، این روش شامل گرفتن نمونه ای از سلول های داخل بینی یا سینوس ها می گردد. بیشتر، یک متخصص مواظبت های بهداشتی نمونه را در حین آندوسکوپی بینی به دست می آورد. ابزارهای خاصی قادر هستند از راه لوله برای برداشتن سلول ها وارد شوند. نوع دیگری از بیوپسی از یک سوزن نازک استفاده می نماید که به طور مستقیم در ناحیه مشکوک وارد می گردد تا نمونه ای از سلول ها را جمع آوری نماید. نمونه ها برای آزمایش به آزمایشگاه فرستاده می شوند. در آزمایشگاه، آزمایش ها قادر هستند نشان دهند که آیا سلول ها سرطانی هستند یا خیر.

 

 آزمون های تصویربرداری: آزمون های تصویربرداری تصاویری از داخل بدن را ثبت می کنند. این عکس ها قادر هستند اندازه و محل تومور را نشان دهند. آزمون های تصویربرداری مورد استفاده برای تومورهای بینی و پارانازال شاید شامل اشعه ایکس و اسکن هایی مثل CT، MRI و توموگرافی انتشار پوزیترون (PET) باشد.

 

تیم مواظبت های بهداشتی شما شاید بر پایه شرایط شما، آزمایش ها و روش های دیگری را نیز پیشنهاد دهند.

 

سرطان بینی, سرطان سینوس

جراحی برای برداشتن تومور یکی از راههای درمان سرطان بینی است

 

راههای درمان سرطان بینی

درمان اکثر تومورهای بینی و پارانازال با جراحی برای برداشتن تومور انجام می گردد. درمان تومورهای بینی و پارانازال به محل قرارگیری تومور و نوع سلول های درگیر بستگی دارد. تیم مواظبت های بهداشتی شما با شما همکاری خواهد نمود تا خوبترین برنامه درمانی را برای تومور شما در نظر بگیرد.

 

جراحی

هدف از جراحی برای تومورهای بینی و پارانازال، برداشتن کامل تومور است. جراح همچنین شاید مقداری از بافت اطراف تومور را بردارد تا مطمئن شود تمام سلول های تومور برداشته شده اند. جراحان با روش های زیر به تومورهای بینی و پارانازال دسترسی پیدا می کنند:

 

√ ایجاد برش در بینی یا دهان برای دسترسی به تومور: برشی در نزدیکی بینی یا دهان به جراحان دسترسی به حفره بینی یا سینوس های شما را می دهد. جراح تومور و هر ناحیه صدمه دیده احتمالی مثل استخوان های مجاور را برمی دارد.

√ قرار دادن ابزار از راه بینی: بعضی وقت ها جراح قادر هست با استفاده از آندوسکوپی بینی به تومور دسترسی پیدا نماید. جراح لوله آندوسکوپی را از راه بینی وارد می نماید. ابزارهای خاصی از راه لوله برای بریدن تومور وارد می شوند.

تومورهای بینی و پارانازال در نزدیکی ساختارهای مهم سر شما قرار دارند. این شامل مغز، چشم ها و اعصابی است که بینایی را کنترل می کنند. جراحان برای به حداقل رساندن صدمه به این نواحی تلاش می کنند.

 

سایر درمان‌ها برای سرطان‌های بینی و پارانازال

شاید برای کنترل سلول های سرطانی به درمان های دیگری برای تومورهای سرطانی بینی و پارانازال نیاز باشد. گزینه ها شاید شامل موارد زیر باشد:

 

√ پرتودرمانی: پرتودرمانی از پرتوهای انرژی نیرومند برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می نماید. این انرژی قادر هست از اشعه ایکس، پروتون یا سایر منبع های حاصل شود. در طول پرتودرمانی، دستگاه پرتوهای انرژی را به نقاط خاصی از بدن هدایت می نماید تا سلول های سرطانی آن ناحیه را از بین ببرد.

پرتودرمانی شاید پس از جراحی برای از بین بردن سلول های سرطانی باقی مانده استفاده شود. اگر جراحی گزینه مناسبی نباشد، درمان شاید به طور همزمان با پرتودرمانی و شیمی درمانی آغاز شود. در صورتی که سرطان بزرگ شود یا گسترش یابد، جراحی شاید گزینه مناسبی نباشد.

 

√ شیمی درمانی: شیمی درمانی از داروهای قوی برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می نماید. شیمی درمانی شاید پس از جراحی برای از بین بردن هر سلول باقی مانده استفاده شود. بعضی وقت ها شیمی درمانی به طور همزمان با پرتودرمانی انجام می گردد زیرا سبب خوبتر شدن عملکرد پرتودرمانی می گردد.

 

√ ایمونوتراپی: ایمونوتراپی درمانی دارویی است که به سیستم ایمنی بدن شما در از بین بردن سلول های سرطانی کمک می نماید. سیستم ایمنی بدن شما با حمله به میکروب ها و سلول های دیگری که نباید در بدن شما باشند، با بیماری ها مبارزه می نماید. سلول های سرطانی با پنهان شدن از سیستم ایمنی بدن زنده می مثل. ایمونوتراپی به سلول های سیستم ایمنی بدن کمک می نماید تا سلول های سرطانی را پیدا نموده و از بین ببرند. ایمونوتراپی شاید زمانی استفاده شود که سرطان به سایر نقاط بدن گسترش یافته باشد و سایر درمان ها تاثیرگذار نبوده باشند.

 

سرطان بینی, سرطان سینوس

انواع مختلفی از تومورهای بینی و پارانازال وجود دارد

 

سوالات متداول در خصوص سرطان بینی 

1. مرحله اول سرطان بینی چیست؟

اگر شما مبتلا به CIS یا سرطان مرحله‌ی صفر هستید، در واقع سرطانی در مراحل خیلی اولیه را تجربه می‌نمایید. بعضی پزشکان ترجیح می‌دهند این سرطان را پیش‌تهاجمی بنامند، زیرا سلول‌های سرطانی تنها در بالاترین لایه‌ی سلول‌هایی که حفره بینی را از داخل می‌پوشانند، وجود دارند و به لایه‌های عمیق‌تر گسترش نیافته‌اند.

 

2. آیا سرطان بینی سریع رشد می نماید؟

کارسینوم تمایز نیافته سینوازال (SNUC) یک نوع نادر و تهاجمی سرطان عصبی غدد درون ریز در حفره بینی و سینوس پارانازال است. خیلی سریع رشد می نماید و به سایر قسمت های بدن مثل کبد و ریه ها گسترش می یابد.

 

3. سرطان اولیه روی بینی چطور است؟

هنگامی که روی بینی شما ظاهر می گردد، کارسینوم سلول بازال قادر هست با چیزی بی ضرر مثل زخم، جای زخم، جوش یا کک و مک اشتباه گرفته شود. آنها بیشتر نمی توانند چیزی بیش از یک برآمدگی شفاف به نظر برسند. بعضی وقت ها شاید یک زخم یا لکه کوچک قرمز یا زرد باشد که قادر هست خراشیده شود یا از بهبودی خودداری نماید.

 

4. آیا سرطان بینی قادر هست سبب مرگ شود؟

آمار هر دو سرطان سینوس بینی و پارانازال را پوشش می دهد. حدود 85 نفر از هر 100 نفر (حدود 85٪) بعد از تشخیص، به زمان 5 سال یا زیادتر از سرطان خود زنده می مثل. بیش از 50 نفر از هر 100 نفر (بیش از 50٪) بعد از تشخیص به زمان 5 سال یا زیادتر از سرطان خود زنده می مثل.

 

سخن آخر

سرطان بینی و پارانازال گروهی از تومورها هستند که در حفره بینی یا سینوس های اطراف بینی ایجاد می شوند. این تومورها نسبتاً نادر هستند، اما قادر هستند خیلی جدی باشند.

عوامل خطر ابتلا به تومورهای بینی و پارانازال عبارتند از سیگار کشیدن، قرار گرفتن در معرض هوای آلوده، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و تحریک کننده های هوا در محل کار و عفونت ویروس پاپیلوم انسانی (HPV).

 

پیش آگهی برای اشخاص مبتلا به تومورهای بینی و پارانازال به محل، اندازه و نوع تومور و همچنین سلامت کلی شما بستگی دارد. به طور کلی، اشخاص مبتلا به تومورهای کوچک و در مراحل اولیه که در بافت های اطراف پخش نشده اند، پیش آگهی بهتری دارند. هیچ راه مطمئنی برای پیشگیری از تومورهای بینی و پارانازال وجود ندارد. با این حال، قادر هستید خطر ابتلا به این نوع سرطان را با اجتناب از سیگار کشیدن، کم شدن قرار گرفتن در معرض هوای آلوده، محافظت از خود در برابر مواد شیمیایی و تحریک کننده های هوا در محل کار و تزریق واکسن HPV کم شدن دهید. اگر در مورد خطر ابتلا به تومورهای بینی و پارانازال یا علائم احتمالی این نوع سرطان نگرانی دارید، لطفاً با پزشک خود صحبت نمایید.

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها