لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

همه چیز در خصوص تب روماتیسمی؛ از علائم تا درمان


تب روماتیسمی, آزمایش تب روماتیسمی

تب روماتیسمی یک بیماری التهابی است

 

تب روماتیسمی: بیماریی که با کمی دقت می‌توان از آن پیشگیری نمود

تب روماتیسمی یک بیماری التهابی است که می‌تواند بخش‌های مختلف بدن از جمله قلب، مفاصل، سیستم عصبی و پوست را درگیر نماید. این بیماری معمولاً در اثر عدم درمان عفونت استرپتوکوکی گلو ایجاد می‌شود. در این نوشته از بیتوته به بررسی تب روماتیسمی، علائم، تشخیص، درمان و پیشگیری از آن می‌پردازیم.

تب روماتیسمی چیست؟

تب روماتیسمی یک بیماری جدی است که در صورت عدم درمان قادر هست تهدید کننده زندگی باشد. این بیماری زمانی ایجاد می گردد که گلودرد چرکی، ناشی از باکتری استرپتوکوک گروه A، به درستی درمان نشود. علائم معمولاً چند هفته بعد از ابتلا به گلودرد چرکی آغاز می گردد و قادر هست شامل تب، دردهای عضلانی، تورم و درد مفاصل و بعضی وقت ها بثورات قرمز رنگ باشد. با این حال، بعضی وقت ها شاید عفونت آنقدر خفیف باشد که متوجه آن نشوید.

 

معمولاً مفاصل زانو، مچ پا، آرنج و مچ دست تحت اثر قرار می گیرند. درد قادر هست از یک مفصل به مفصل دیگر منتقل شود. اما بزرگترین خطر این بیماری آسیبی است که به قلب وارد می نماید. بیش از نیمی از اوقات، تب روماتیسمی به دریچه های قلب صدمه می رساند و سبب می گردد قلب برای پمپاژ خون سخت تر کار نماید. در طول زمان، این صدمه قادر هست منجر به یک موقعیت جدی به نام بیماری قلبی روماتیک شود که در آخر قادر هست سبب نارسایی قلبی شود.

 

تب روماتیسمی همچنین قادر هست سبب اختلال موقت سیستم عصبی به نام سیدنهام ، که قبلا به نام  رقص ویتوس مقدس شناخته می شد، شود. این اختلال سبب حرکت های سریع و ناگهانی بدن، به طور معمول در یک طرف می گردد. این قادر هست برای افرادی که موارد خفیفی دارند، تمرکز یا نوشتن را دشوار نماید، در حالی که موارد شدیدتر قادر هستند سبب تکان دادن غیرقابل کنترل بازوها، پاها یا صورت، همراه با ضعف عضلانی و عصبانیت های ناگهانی شوند.

 

به لطف آنتی بیوتیک ها، تب روماتیسمی حالا در کشورهای توسعه یافته نادر است. با این حال، اخیراً موارد ابتلا به این بیماری در ایالات متحده، به ویژه در بین کودکان مناطق فقیرنشین شهری، افزایش یافته است. این بیماری تمایل دارد زیادتر در هوای سرد و مرطوب زمستان و اوایل بهار رخ دهد و در ایالت های شمالی ایالات متحده شایع تر است.

 

تب روماتیسمی, آزمایش تب روماتیسمی

تب روماتیسمی قادر هست سبب درد و تورم شدید مفاصل شود

 

مخملک در مقابل تب روماتیسمی:

مخملک یک بیماری باکتریایی خیلی قابل سرایت و به طور معمول خفیف است که سبب تب، گلودرد و بثورات پوستی می گردد. این بیماری از چند راه با تب روماتیسمی مرتبط است. هر دوی این بیماری ها ناشی از باکتری استرپتوکوک گروه A هستند. یکی از عوامل ایجاد تب روماتیسمی، درمان نشدن مخملک  است. در حالی که مخملک قابل انتقال است، تب روماتیسمی قابل سرایت نیست.

 

دلیل تب روماتیسمی

تب روماتیسمی زمانی رخ می دهد که بدن شما به باکتری استرپتوکوک گروه A ویژه عکس العمل نشان می دهد. به جای اینکه فقط با باکتری مبارزه نماید، آنتی بادی های بدن شما به اشتباه به بافت های خودتان حمله می کنند. این حمله از مفاصل آغاز می گردد و سپس قادر هست قلب و بافت های اطراف آن را تحت اثر قرار دهد. تنها تعداد خیلی کمی از اشخاص مبتلا به گلودرد چرکی، کمتر از 0.3 درصد، دچار تب روماتیسمی می شوند. کارشناسان بر این باورند که عوامل دیگری نیز درگیر هستند، مثل داشتن سیستم ایمنی ضعیف. همچنین اگر عفونت مخملک را درمان نکنید، شاید به تب روماتیسمی مبتلا شوید.

 

علائم تب روماتیسمی

علائم تب روماتیسمی معمولاً 1 تا 5 هفته بعد از عفونت درمان نشده گلودرد چرکی یا مخملک ظاهر می شوند. اما در بعضی موارد، شاید فردی که به تب روماتیسمی مبتلا شده است، به یاد نیاورد که گلودرد داشته است.  مهمترین علائم تب روماتیسمی عبارتند از:

• مفاصل متورم، حساس، قرمز و به شدت دردناک به خصوص زانو، مچ پا، آرنج یا مچ دست

تب

• بثورات قرمز، برجسته و مشبک مثل، به طور معمول روی سینه، پشت و شکم

• گره یا برآمدگی های کوچک روی مفاصل متورم

• درد قفسه سینه، تپش قلب یا تنگی نفس (ناشی از درگیری قلب)

• حرکت های ناگهانی و غیرقابل کنترل بازوها، پاها یا عضلات صورت (به نام کورئ روماتیکی)

 

بهداشت گلو را زیر نظر داشته باشید:

به ویژه در کودکان، به گلودرد توجه داشته باشید. اگر فرزندتان دچار گلودرد شدید بدون سایر علائم سرماخوردگی، همراه با تب بالاتر از 38 درجه سانتیگراد (100.4 فارنهایت) یا گلودرد خفیف‌تر که بیش از 2 یا 3 روز طول بکشد، به پزشک مراجعه نمایید. این شاید گلودرد چرکی باشد که می بایست با آنتی بیوتیک درمان شود.

 

چه زمانی می بایست با پزشک خود تماس بگیرید:

اگر علائم تب روماتیسمی، به خصوص گلودرد اخیر را دارید، با پزشک خود تماس بگیرید.

• علائم تب روماتیسمی، به خصوص گلودرد اخیر.

• گلودرد بدون سایر علائم سرماخوردگی به همراه تب بالاتر از 38.3 درجه سانتیگراد (101 فارنهایت) و غدد متورم در گردن.

• درد ناگهانی و بدون علت مفصل پس از بهبودی از گلودرد چرکی.

 

تب روماتیسمی, آزمایش تب روماتیسمی

تشخیص زودهنگام تب روماتیسمی به پیشگیری از عوارض جدی کمک می نماید

 

عوامل خطر تب روماتیسمی

تب روماتیسمی قادر هست هر کسی را که به گلودرد چرکی،مخملک یا کورک (ایمپتیگو) مبتلا شده باشد را تحت اثر قرار دهد. اما بعضی از اشخاص زیادتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند، از جمله:

• کودکان 5 تا 15 ساله

• افرادی که در گروه های پرجمعیت مثل مدارس، مهدکودک ها و مراکز آموزشی نظامی قرار دارند.

• افرادی که در گذشته به تب روماتیسمی مبتلا شده اند و دوباره دچار گلودرد چرکی، مخملک یا کورک می شوند.

 

تشخیص تب روماتیسمی

برای اینکه بفهمید آیا باکتری استرپتوکوک دارید، پزشک یک کشت حلقوی انجام می دهد. این روش، که کمی ناخوشایند اما بی خطر است، شامل نمونه برداری از مخاط گلو با یک سواب است. پزشک نمونه را برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه می فرستد که معمولاً 24 ساعت طول می کشد. بعضی از پزشکان از آزمون سریع استرپتوکوک استفاده می کنند که قادر هست در عرض 5 دقیقه نتیجه دهد، اما به اندازه کشت دقیق نیست.

 

پزشک همچنین یک معاینه کامل برای شما انجام می دهد، که شامل گوش دادن به صدای قلب برای هر گونه مشکل، مثل ” سوفل قلبی ” (نشانه دهنده مشکلات احتمالی دریچه) است. آنها همچنین در پی سایر علائم گویا مثل آرتریت (التهاب مفصل) در بیش از یک مفصل و برآمدگی های کوچک که بیشتر روی مفاصل، به ویژه آرنج ها ظاهر می شوند، می گردند.

 

سایر آزمایشات برای تشخیص تب روماتیسمی عبارتند از:

• آزمایش خون برای بررسی آنتی بادی های مرتبط با عفونت اخیر استرپتوکوک گروه A

نوار قلب (الکتروکاردیوگرام) یا EKG برای بررسی عملکرد قلب

• اکوکاردیوگرافی یا اکو که عملکرد عضله قلب را به صورت زنده نشان می دهد.

 

تب روماتیسمی, آزمایش تب روماتیسمی

تب روماتیسمی یک بیماری جدی است

 

درمان تب روماتیسمی

پزشک شما درمان های استانداردی را تجویز می نماید که قادر هست احتمال ابتلا به بیماری قلبی و سایر مشکلات تندرستی مرتبط با تب روماتیسمی را کم شدن دهد.  احتمالاً این درمان ها را برای زمان طولانی استفاده خواهید نمود. درمان های جایگزین نیز قادر هستند با کمک به درمان های معمولی برای کم شدن علائم و پیشگیری از عود بیماری سودمند باشند.

 

شما به استراحت بسیاری نیاز دارید و پزشک شاید برای از بین بردن باکتری عامل تب، پنی سیلین یا آنتی بیوتیک های دیگر تجویز نماید. برای پیشگیری از عود بیماری، شاید نیاز به استفاده طولانی زمان آنتی بیوتیک ها داشته باشید. همچنین، اگر تب، تورم، درد مفاصل آرتریتی یا سایر علائم دارید، پزشک شاید آسپرین یا سایر داروهای ضد تورم مثل ایبوپروفن یا ناپروکسن تجویز نماید. آنها همچنین شاید کورتیکواستروئید برای شما تجویز کنند.

 

اگر به بیماری قلبی روماتیک مبتلا هستید، می بایست در زمان های خاصی مثل قبل از انجام کارهای دندانپزشکی یا جراحی، آنتی بیوتیک استفاده نمایید تا از تورم مجدد دریچه قلب پیشگیری شود. در موارد شدید، جراحی قادر هست صدمه وارده به دریچه های قلب را ترمیم نماید و از نارسایی قلب پیشگیری نماید.

 

عوارض تب روماتیسمی

هفته ها یا حتی ماه ها بعد از ابتلا به تب روماتیسمی، شاید همچنان تورم مفاصل و بافت ها را تجربه نمایید. این تورم قادر هست در بعضی اشخاص سبب مشکلات تندرستی طولانی زمان شود. یک مشکل تندرستی دیگر، بیماری قلبی روماتیک، معمولاً سال ها بعد از بیماری اولیه شما ظاهر می گردد، اما صدمه دریچه قلب حتی زمانی که هنوز علائم دارید قادر هست رخ دهد.

 

سایر انواع صدمه های قلبی ناشی از تب روماتیسمی عبارتند از:

• تنگی دریچه یا باریک شدن دریچه قلب که جریان خون را از راه دریچه محدود می نماید.

• نارسایی دریچه، که زمانی رخ می دهد که به علت بسته نشدن صحیح لبه دریچه، خون به عقب به داخل قلب جریان می یابد.

• صدمه عضله قلب ناشی از تورم ناشی از تب روماتیسمی که بر روش پمپاژ خون توسط قلب تأثیر می گذارد.

• ضربان قلب نامنظم، به نام فیبریلاسیون دهلیزی (AFib)، که ناشی از صدمه به دریچه های قلب و سایر قسمت های قلب است.

 

تب روماتیسمی, آزمایش تب روماتیسمی

تشخیص و درمان زودهنگام تب روماتیسمی خیلی مهم است

 

سوالات متداول تب روماتیسمی

1. چه تعداد از اشخاص مبتلا به گلودرد چرکی دچار تب روماتیسمی می شوند؟

حدود 0.3 تا 3 درصد از افرادی که به عفونت استرپتوکوکی گلو مبتلا می شوند، حتی بدون درمان، به تب روماتیسمی مبتلا می شوند.

 

2. آیا تب روماتیسمی قابل سرایت است؟

خیر. از آنجایی که این یک جواب ایمنی است و نه یک عفونت، نمی توانید این بیماری را از فرد دیگری بگیرید. اما اگر به عفونت استرپتوکوک گروه A یا مخملک مبتلا هستید، قادر هستید آن را به دیگران منتقل نمایید.

 

3. اگر فکر می کنم تب روماتیسمی دارم چه می بایست بکنم؟

 اگر فکر می نمایید شاید به تب روماتیسمی مبتلا باشید، مهم است که در اسرع وقت به پزشک مراجعه نمایید. تشخیص و درمان زودهنگام قادر هست به پیشگیری از عوارض جدی کمک نماید.

 

4. آیا قادر هستم با تب روماتیسمی زندگی عادی داشته باشم؟

با درمان مناسب، اکثر اشخاص مبتلا به تب روماتیسمی قادر هستند زندگی عادی و سالمی داشته باشند. با این حال، مهم است که به طور با نظم با پزشک خود ملاقات نمایید تا علائم شما را کنترل نماید و از عوارض احتمالی پیشگیری نماید.

 

پیام آخر

تب روماتیسمی یک بیماری باکتریایی نادر اما جدی است که قادر هست ناشی از درمان نشدن گلودرد چرکی یا مخملک باشد. علائم این بیماری معمولاً 2 تا 4 هفته بعد از عفونت استرپتوکوکی ظاهر می گردد. اگرچه در کشورهای توسعه یافته نادر است، اما این بیماری در ایالات متحده دوباره پدیدار شده است. سایر مشکلات تندرستی ناشی از این بیماری، مثل صدمه به قلب، قادر هست سال ها بعد از نخستین بیماری شما ظاهر شود. درمان ها شامل آنتی بیوتیک و دارو برای کم شدن تورم است، در حالی که اشخاص مبتلا به موارد شدید شاید برای ترمیم صدمه قلبی نیاز به جراحی داشته باشند.

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها