لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

مرگ خاموش استخوان ها؛ آشنایی با نکروز آواسکولار


نکروز آواسکولار, تشخیص نکروز آواسکولار

نکروز آواسکولار مرگ بافت استخوانی به علت کمبود خونرسانی است

 

استخوان مرده، مفصل فلج؛ همه چیز در خصوص نکروز آواسکولار 

نکروز آواسکولار، زمانی رخ می‌دهد که به بخشی از استخوان به علت کمبود خون، اکسیژن و مواد مقوی کافی، صدمه می‌رسد. این امر می‌تواند سبب درد، سفتی و در آخر فروپاشی مفصل شود. در این نوشته از بیتوته اطلاعات زیادتری در مورد نکروز آواسکولار ارائه خواهیم داد.

نکروز آواسکولار (همچنین به نام استئونکروز شناخته می‌شود) مرگ بافت استخوانی به علت کمبود خونرسانی است. این بیماری می‌تواند سبب ایجاد شکستگی‌های کوچک در استخوان و در آخر فروپاشی استخوان شود. این فرآیند معمولاً ماه‌ها تا سال‌ها طول می‌کشد.

 

شکستگی استخوان یا دررفتگی مفصل می‌تواند جریان خون به قسمتی از استخوان را متوقف نماید. همچنین استفاده طولانی زمان داروهای استروئیدی با دوز بالا و استفاده بیش از حد الکل با نکروز آواسکولار مرتبط است. هر کسی شاید به این بیماری مبتلا شود. اما این عارضه در اشخاص بین 30 تا 50 سال شایع‌تر است.

 

نکروز آواسکولار, تشخیص نکروز آواسکولار

بعضی اشخاص در مراحل اولیه نکروز آواسکولار هیچ علائمی ندارند

 

علائم نکروز آواسکولار

شاید بعضی اشخاص در مراحل اولیه نکروز آواسکولار هیچ علائمی نداشته باشند. با وخیم تر شدن بیماری، مفاصل صدمه دیده شاید تنها زمانی که وزن روی آنها قرار می گیرد، دردناک شوند. در آخر، حتی زمانی که دراز کشیده اید، شاید درد را احساس نمایید.

شدت درد قادر هست خفیف یا شدید باشد و به تدریج ایجاد می گردد. دردی که با نکروز آواسکولار لگن همراه است، شاید در کشاله ران، ران یا باسن متمرکز شود. علاوه بر لگن، شانه، زانو، دست و پا نیز قادر هستند تحت اثر قرار گیرند. بعضی از اشخاص در هر دو طرف بدن دچار نکروز آواسکولار می شوند، مثل هر دو لگن یا هر دو زانو.

 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت درد پیوسته در هر مفصلی به پزشک مراجعه نمایید. برای شکستگی احتمالی استخوان یا دررفتگی مفصل، در پی مواظبت های پزشکی فوری باشید.

 

نکروز آواسکولار, تشخیص نکروز آواسکولار

نکروز آواسکولار زمانی رخ می دهد که جریان خون به استخوان کم شدن یابد

 

علل بروز نکروز آواسکولار

نکروز آواسکولار زمانی رخ می دهد که جریان خون به استخوان قطع یا کم شدن یابد. کم شدن خونرسانی قادر هست به دلایل زیر باشد:

صدمه مفصل یا استخوان: صدمه هایی مثل دررفتگی مفصل شاید به رگ های خونی اطراف صدمه برساند. درمان های سرطان با پرتودرمانی نیز قادر هست سبب ضعیف شدن استخوان و صدمه به رگ های خونی شود.

رسوبات چربی در رگ های خونی: چربی (لیپیدها) قادر هستند رگ های خونی کوچک را مسدود کنند. این قادر هست جریان خون به استخوان ها را کم شدن دهد.

بیماری های ویژه: شرایط پزشکی مثل کم خونی داسی شکل و بیماری گوچر نیز قادر هستند جریان خون به استخوان را کم شدن دهند.

بعضی وقت ها دلیل نکروز آواسکولار که ناشی از ضربه نباشد به طور کامل شناخته نشده است. به احتمال زیاد ژنتیک همراه با استفاده بیش از حد الکل، داروهای ویژه و سایر بیماری ها در آن نقش دارند.

 

عوامل خطر

عوامل خطر برای ابتلا به نکروز آواسکولار عبارتند از:

صدمه (تروما): صدمه‌هایی مثل دررفتگی یا شکستگی لگن می‌تواند به رگ‌های خونی اطراف صدمه برساند و جریان خون به استخوان‌ها را کم شدن دهد.

 

استفاده استروئید: استفاده دوز بالای کورتیکواستروئیدها، مثل پردنیزون، یکی از دلایل رایج نکروز آواسکولار است. علت آن ناشناخته است، اما بعضی از کارشناسان بر این باورند که کورتیکواستروئیدها می‌توانند سطح چربی خون را افزایش دهند و جریان خون را کم شدن دهند.

 

استفاده بیش از حد الکل: استفاده روزانه چندین نوشیدنی الکلی به زمان چندین سال نیز قادر هست سبب ایجاد رسوبات چربی در رگ های خونی شود.

 

استفاده بیس فسفونات: استفاده طولانی زمان داروهای افزایش دهنده تراکم استخوان شاید در ایجاد استئونکروز فک نقش داشته باشد. این عارضه نادر در بعضی از افرادی که برای سرطان‌هایی مثل میلوم چندگانه و سرطان سینه متاستاتیک با دوزهای بالای این داروها درمان می‌شوند، رخ می‌دهد.

 

بعضی از درمان‌های پزشکی: رادیوتراپی برای سرطان می‌تواند استخوان را ضعیف نماید. پیوند عضو، به ویژه پیوند کلیه، نیز با نکروز آواسکولار مرتبط است.

 

شرایط پزشکی مرتبط با نکروز آواسکولار عبارتند از:

 پانکراتیت (التهاب لوزالمعده)

 بیماری گوچر

 اچ‌آی‌وی/ایدز

 لوپوس اریتماتوز سیستمیک

 کم خونی داسی شکل

 بیماری حبس زدگی (دکمپرشن سیکنس)، همچنین به عنوان بیماری غواصی یا خماری شناخته می گردد.

 بعضی از انواع سرطان، مثل لوسمی (سرطان خون)

 

نکروز آواسکولار, تشخیص نکروز آواسکولار

صدمه یکی از عوامل خطر بروز نکروز آواسکولار است

 

عوارض نکروز آواسکولار

نکروز آواسکولار درمان نشده، بدتر می گردد. در آخر، استخوان شاید فرو بریزد. همچنین نکروز آواسکولار سبب می گردد استخوان شکل صاف خود را از دست بدهد و احتمالا منجر به آرتروز شدید شود.

 

راههای پیشگیری از نکروز آواسکولار

برای کم شدن خطر ابتلا به نکروز آواسکولار و بهبود سلامت عمومی:

 استفاده الکل را محدود نمایید: استفاده زیاد الکل یکی از مهم ترین عوامل خطر برای ابتلا به نکروز آواسکولار است.

 سطح کلسترول خون را پایین نگه دارید: تکه های کوچک چربی شایع ترین ماده ای هستند که جریان خون به استخوان ها را مسدود می کنند.

 استفاده استروئید را کنترل نمایید: مطمئن شوید که پزشک از استفاده گذشته یا حال شما از استروئید با دوز بالا مطلع است. به نظر می رسد صدمه استخوانی مرتبط با استروئید با دوره های مکرر استفاده استروئید با دوز بالا بدتر می گردد.

 سیگار نکشید: سیگار کشیدن سبب تنگ شدن عروق خونی می گردد که قادر هست جریان خون را کم شدن دهد.

 

راههای تشخیص نکروز آواسکولار

معاینه فیزیکی:

در طی معاینه فیزیکی، پزشک متخصص مواظبت های بهداشتی اطراف مفاصل شما را فشار می دهد تا حساسیت را بررسی نماید. آنها همچنین شاید مفاصل را در جایگاه های مختلف حرکت دهند تا ببینند آیا دامنه حرکت کم شدن یافته است یا خیر.

 

آزمون های تصویربرداری:

بسیاری از شرایط قادر هستند سبب درد مفاصل شوند. آزمون های تصویربرداری قادر هستند به شناسایی منبع درد کمک کنند. آزمون ها شاید شامل موارد زیر باشد:

√ اشعه ایکس: این عکس ها قادر هستند تغییرات استخوانی را که در مراحل بعدی نکروز آواسکولار رخ می دهد نشان دهند. در مراحل اولیه بیماری، اشعه ایکس معمولاً هیچ مشکلی را نشان نمی دهد.

√ MRI و سی تی اسکن: این آزمایشات عکس ها دقیقی از استخوان تولید می کنند که قادر هست تغییرات اولیه استخوان را نشان دهد که شاید حاکی از نکروز آواسکولار باشد.

√ اسکن استخوان: مقدار کمی ماده رادیواکتیو به ورید تزریق می گردد. این ردیاب به قسمت های صدمه دیده یا در حال بهبود استخوان ها سفر می نماید. این ماده به عنوان نقاط روشن روی صفحه تصویربرداری ظاهر می گردد.

 

نکروز آواسکولار, تشخیص نکروز آواسکولار

فیزیوتراپی قادر هست به مفصل صدمه دیده از نکروز آواسکولار کمک نماید

 

راههای درمان نکروز آواسکولار

هدف از درمان پیشگیری از تحلیل زیادتر استخوان است.

 

داروها

در مراحل اولیه نکروز آواسکولار، داروهای خاصی شاید به کم شدن علائم کمک کنند:

 داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs): داروهای بدون نسخه مثل ایبوپروفن (ادویل، موترین آی بی، و …) یا ناپروکسن سدیم (آلِو) شاید به کم شدن درد ناشی از نکروز آواسکولار کمک کنند. داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) قوی تر با تجویز پزشک در دسترس هستند.

 داروهای پوکی استخوان: این نوع داروها شاید پیشرفت نکروز آواسکولار را نماید کنند، اما شواهد قطعی نیست.

 داروهای پایین آورنده کلسترول: کم شدن مقدار کلسترول و چربی خون شاید به پیشگیری از انسداد عروق خونی که قادر هست سبب نکروز آواسکولار شود، کمک نماید.

 داروهای بازکننده رگ های خونی: ایلوپروسانت (ونتاویس) شاید جریان خون به استخوان صدمه دیده را افزایش دهد. مطالعات زیادتری مورد نیاز است.

 رقیق کننده های خون: برای اختلالات انعقادی، داروهای رقیق کننده خون مثل وارفارین (جانتوون) شاید از لخته شدن خون در عروق تغذیه کننده استخوان ها پیشگیری نماید.

 

فیزیوتراپی

پزشک متخصص مواظبت های بهداشتی شما شاید موارد زیر را توصیه نماید:

 استراحت: محدود کردن فعالیت بدنی یا استفاده از عصا به زمان چند ماه برای پیشگیری از فشار وزن روی مفصل شاید به نماید شدن صدمه استخوان کمک نماید.

 تمرینات ورزشی: یک فیزیوتراپ قادر هست تمریناتی را برای کمک به حفظ یا بهبود دامنه حرکت در مفصل آموزش دهد.

 تحریک الکتریکی: جریان الکتریکی شاید بدن را به رشد استخوان جدید برای جایگزینی استخوان صدمه دیده تحریک نماید. تحریک الکتریکی قادر هست در حین جراحی و به طور مستقیم روی ناحیه صدمه دیده اعمال شود. یا میتوان آن را از راه الکترودهای متصل به پوست تجویز نمود.

 

جراحی و سایر روش ها

از آنجایی که اکثر اشخاص تا پیشرفت نکروز آواسکولار علائمی را نشان نمی دهند، پزشک متخصص مواظبت های بهداشتی شما شاید جراحی را توصیه نماید. گزینه ها عبارتند از:

 خارج کردن هسته (Core Decompression): جراح بخشی از لایه داخلی استخوان را خارج می نماید. علاوه بر کم شدن درد، فضای اضافی داخل استخوان سبب تولید بافت استخوانی سالم و عروق خونی جدید می گردد.

 پیوند استخوان (گرافت): این روش قادر هست به تقویت ناحیه استخوان صدمه دیده توسط نکروز آواسکولار کمک نماید. پیوند، قسمتی از استخوان سالم است که از قسمت دیگری از بدن گرفته می گردد.

 تغییر شکل استخوان (استئوتومی): برداشتن یک گوه استخوانی از بالا یا پایین یک مفصل تحمل کننده وزن برای کمک به انتقال وزن از استخوان صدمه دیده. تغییر شکل استخوان شاید به تعویض مفصل کمک نماید.

تعویض مفصل: اگر استخوان صدمه دیده فرو ریخته باشد یا سایر درمان‌ها کمکی نکنند، جراحی می‌تواند قسمت‌های صدمه‌دیده مفصل را با قطعات پلاستیکی یا فلزی جایگزین نماید.

درمان با طب ترمیمی: آسپیراسیون و تغلیظ مغز استخوان یک روش جدیدتر است که شاید در مراحل اولیه به نکروز آواسکولار لگن کمک نماید. در حین جراحی، جراح نمونه‌ای از استخوان مرده لگن را برمی‌دارد و سلول‌های بنیادی گرفته شده از مغز استخوان را در جای خود قرار می‌دهد. این شاید اجازه دهد استخوان جدید رشد نماید. مطالعات زیادتری مورد نیاز است.

 

نکروز آواسکولار, تشخیص نکروز آواسکولار

هیچ درمانی برای نکروز آواسکولار وجود ندارد

 

سوالات متداول در خصوص نکروز آواسکولار 

1. آیا نکروز آواسکولار قابل برگشت است؟

متاسفانه، نکروز آواسکولار برگشت پذیر نیست. بعد از مرگ بافت استخوان، دیگر نمی توان آن را احیا نمود. با این حال، درمان هایی برای نماید کردن پیشرفت بیماری و کم شدن درد و علائم وجود دارد.

 

2. آیا نکروز آواسکولار قادر هست کشنده باشد؟

در موارد نادر، نکروز آواسکولار قادر هست کشنده باشد. اگر بیماری به مفصل های اصلی مثل لگن یا ران برسد و به طور قابل توجهی صدمه ببیند، قادر هست منجر به ناتوانی و مشکلات تندرستی جدی شود که در آخر قادر هست کشنده باشد.

 

3. آیا نکروز آواسکولار قابل سرایت است؟

نکروز آواسکولار قابل سرایت نیست و از فردی به فرد دیگر منتقل نمی شود.

 

4. آیا قادر هستم با ورزش به نکروز آواسکولار مبتلا شوم؟

ورزش شدید، به خصوص ورزش هایی که فشار بسیاری به مفاصل وارد می کنند، قادر هست خطر ابتلا به نکروز آواسکولار را در افرادی که در معرض خطر هستند افزایش دهد. با این حال، فعالیت بدنی با نظم و متعادل برای سلامت کلی و حفظ وزن سالم سودمند است.

 

5. آیا قادر هستم با رژیم غذایی از نکروز آواسکولار پیشگیری کنم؟

رژیم غذایی سالم قادر هست به حفظ وزن سالم و کم شدن خطر ابتلا به نکروز آواسکولار در اشخاص دارای عوامل خطر کمک نماید. یک رژیم غذایی متعادل که مملو از میوه ها، سبزیجات، غلات کامل و پروتئین بدون چربی باشد، ایده آل است.

 

جمع بندی

نکروز آواسکولار، که به آن استئونکروز نیز گفته می گردد، وضعیتی است که در آن به علت کمبود جریان خون، بافت استخوان می میرد. این قادر هست سبب درد، سفتی و در آخر فروپاشی مفصل شود. علل مختلفی برای نکروز آواسکولار وجود دارد، از جمله صدمه، بیماری های ویژه، استفاده کورتیکواستروئید، استفاده بیش از حد الکل و چاقی.

 

علائم نکروز آواسکولار شاید در ابتدا خفیف باشند و شامل درد در مفصل صدمه دیده، به خصوص موقع تحمل وزن باشد. با گذشت زمان، درد شاید شدیدتر شود و حتی در موقع استراحت نیز رخ دهد. سایر علائم شاید شامل سفتی مفصل، دامنه حرکتی محدود و لنگیدن باشد. هیچ درمانی برای نکروز آواسکولار وجود ندارد، اما درمان هایی وجود دارد که قادر هست به نماید شدن پیشرفت بیماری و کم شدن درد و علائم کمک نماید. درمان ها شاید شامل استراحت، دارو، فیزیوتراپی و جراحی باشد.

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها