لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

دشمن پنهان در خانه؛ آلرژی به فرش


آلرژی فرش ، درمان آلرژی به فرش

آلرژی به فرش یک مشکل رایج است که علائم مختلفی دارد

 

آلرژی به فرش: علل، علائم، درمان و پیشگیری

آلرژی به فرش یک مشکل رایج است که می‌تواند علائم مختلفی مثل عطسه، سرفه، خارش چشم و پوست و تنگی نفس ایجاد نماید. این آلرژی به علت مواد مختلفی که در فرش وجود دارند، ایجاد می‌شود. در این نوشته از بیتوته به بررسی علل آلرژی به فرش می‌پردازیم و راه‌های پیشگیری و درمان آن را به شما معرفی می‌کنیم.

حساسیت زمانی رخ می‌دهد که بدن شما به اشتباه فکر می‌نماید یک ماده بی‌خطر،که به آن آلرژن گفته می‌شود ، برای حفظ تندرستی شما نیاز به “مبارزه” دارد. حساسیت به فرش بیشتر ناشی از آلرژن‌هایی است که در فرش شما جمع می‌شوند. به ندرت، اشخاص به ترکیبات آلی فرار (VOC) حساسیت دارند که مواد شیمیایی هستند که در مواد فرش جدید و سایر موارد یافت می‌شوند.

 

در این نوشته زیادتر در مورد علل، علائم، درمان و پیشگیری از حساسیت به فرش بخوانید.

 

آلرژی فرش ، درمان آلرژی به فرش

حساسیت به فرش معمولاً توسط آلرژن های محیطی ایجاد می گردد

 

حساسیت به فرش: چه چیزی سبب آن می گردد؟

حساسیت به فرش معمولاً توسط آلرژن های محیطی ایجاد می گردد که به داخل خانه وارد می شوند. با این حال، ترکیبات آلی فرار (VOC) عامل تحریک کننده دیگری هستند که قادر هستند علائم شبیه به آلرژی ایجاد کنند. ترکیبات آلی فرار مواد شیمیایی هستند که بیشتر در فرش (و سایر محصولات خانگی) یافت می شوند که در هوا تبخیر می شوند. 

 

برای چه فرش؟ 

فرش به خصوص در مناطق پرتردد خانه، قادر هست آهنربایی برای آلرژن ها و عوامل تحریک کننده باشد.  الیاف فرش، خاک و سایر ذرات محیط را از کف کفش یا پاهای شما جمع آوری می کنند. سپس این ذرات قادر هستند موقع راه رفتن روی فرش بلند شده و استنشاق شوند. اگر فرش شما دارای الیاف بلند باشد، احتمال زیادتری وجود دارد که ذرات در آن جمع شوند.

 

آلرژن ها و عوامل تحریک کننده رایج محیطی عبارتند از: 

• گرده

• هاگ قارچ

• پوست حیوانات خانگی

• کنه های گرد و غبار

• دود سیگار

• بقایای حشرات

 

علائم حساسیت به فرش 

علائم حساسیت به فرش بسته به دلیل آن قادر هست متفاوت باشد. اگر به آلرژن های موجود در فرش خود حساسیت دارید، علائم شاید شامل موارد زیر باشد:

• آبریزش بینی

• احتقان

• عطسه

• چشم های قرمز و خارش دار

• تورم چشم و/یا لب

• بثورات پوستی

• خس خس سینه

• تنگی قفسه سینه

• تنگی نفس

• سرفه

 

علائم ناشی از قرار گرفتن در معرض VOC

قرار گرفتن در معرض VOC قادر هست سبب موارد زیر شود:

• تحریک چشم، بینی و گلو

• حالت تهوع

• استفراغ

• خونریزی از بینی

• تنگی نفس

سردرد

• بثورات پوستی

• خستگی

• سرگیجه

 

آلرژی فرش ، درمان آلرژی به فرش

علائم حساسیت به فرش بسته به دلیل آن قادر هست متفاوت باشد

 

چطور از شر آلرژی فرش خلاص شویم؟

خوبترین راه برای خلاص شدن از شر حساسیت به فرش، برداشتن فرش ها است. با این حال، قبل از اینکه به سراغ راه حل های افراطی بروید، قادر هستید اقدامات دیگری را برای کم شدن میزان آلرژن ها و عوامل تحریک کننده در فرش خود آزمون نمایید.

 

محیط خود را پاکیزه نگه دارید:

پاکیزه کردن مناسب قادر هست تعداد ذرات موجود در فرش شما را کم شدن دهد:

جاروبرقی زدن آلرژن ها: حداقل هفته ای یک بار، اما ترجیحاً دو بار فرش خود را جاروبرقی بکشید. از کیسه با قطر دوگانه یا فیلتر HEPA استفاده نمایید، آلرژن ها قادر هستند از کیسه های جاروبرقی معمولی دوباره به هوا برگردند.

 ماسک بزنید: پاکیزه کردن فرش شما قادر هست آلرژن ها را برهم بزند و احتمال استنشاق آنها را در موقع جاروبرقی زدن زیادتر نماید. موقع پاکیزه کردن، استفاده از ماسک روی بینی و دهان را در نظر بگیرید.

 بخارشویی: از بخارشوی روی فرش خود استفاده نمایید. این دستگاه نسبت به جاروبرقی معمولی تمیزتر پاکیزه می نماید و در عین حال کنه های گرد و غبار را از بین می برد.

 استفاده از قالیچه: اگر گزینه ای دارید، به جای فرش های سراسری از قالیچه هایی استفاده نمایید که قابل شستشو هستند.

 به فضای باز بروید: برای پیشگیری از انباشته شدن ذرات در فرش، سیگار کشیدن را در فضای باز انجام دهید.

 از فن ها اجتناب نمایید: فن های پنجره یا اتاق قادر هستند خطر ورود آلرژن ها به خانه و قرار گرفتن روی فرش شما را افزایش دهند.

 کفش های خود را در بیاورید: یک راه ساده برای کم شدن ردیابی آلرژن ها به فرش، درآوردن کفش ها در ورودی است.

 در صورت ریختن مواد فرش را پاکیزه نمایید: فرش را خشک نگه دارید و مواد ریخته را به شتاب پاکیزه نمایید تا خطر رشد کپک زیر فرش کم شدن یابد.

 حیوان خانگی خود را کنترل نمایید: با نگه داشتن حیوان خانگی خود در مناطق بدون فرش خانه، میزان شوره حیوانات خانگی را در فرش خود کم شدن دهید.

 

اگرچه حذف کامل فرش خوبترین راه حل است، اما با رعایت نکته های بالا قادر هستید تا حد بسیاری علائم حساسیت به فرش را کم شدن دهید.

 

کم شدن ترکیبات آلی فرار (VOC)

در اینجا چند روش برای کم شدن VOC هایی که شاید در فرش شما وجود داشته باشند آورده شده است:

 برچسب را بخوانید: موسسه فرش و قالیچه استانداردهایی برای سطح انتشار گاز (VOC) در فرش تعیین نموده است. بعضی از فرش ها شاید VOC کمتری نسبت به سایرین داشته باشند.

 

 زمان مسطح کردن را کنترل نمایید: اگر در حال ساخت خانه یا بازسازی اتاق هستید، تا زمانی که سایر مراحل تکمیل نشوند، مسطح کردن فرش را به تعویق بیندازید. VOC های ناشی از رنگ و سایر محصولات ساختمانی قادر هستند در فرش شما جمع شده و بعداً وارد هوا شوند.

 

اتاق را تهویه نمایید: بعد از انداختن فرش، اجازه دهید حداقل 72 ساعت اتاق تهویه شود. پنجره ها را باز نمایید یا از فیلتر هوا در اتاق استفاده نمایید.

 

آلرژی فرش ، درمان آلرژی به فرش

خوبترین راه برای خلاص شدن از شر حساسیت به فرش برداشتن فرش ها است

 

درمان آلرژی به فرش

متاسفانه، به خصوص اگر فرش مشکل ساز در خانه شما نباشد، همیشه نمی توانید از قرار گرفتن در معرض آلرژن ها و عوامل تحریک کننده اجتناب نمایید. خبر خوب این است که داروهایی وجود دارند که قادر هستند به کم شدن علائم شما کمک کنند:

آنتی هیستامین ها: این داروها اثر مواد شیمیایی (“هیستامین”) آزاد شده توسط سلول های حساسیت شما را مسدود می کنند. این به کم شدن علائم آلرژی شما کمک می نماید.

 ضد احتقان: این نوع دارو تورم مجرای بینی را برای بهبود تنفس کم شدن می دهد. ضد احتقان نباید بیش از سه روز متوالی استفاده شود. استفاده بیش از حد قادر هست منجر به افزایش تورم بینی و تشدید علائم شود.

 کورتیکواستروئیدها: اگر داروهای بدون نسخه تاثیرگذار نباشند، شاید برای درمان علائم آلرژی به داروهای استروئیدی نیاز باشد.

 تزریق آلرژی: اگر یک متخصص آلرژن شما را شناسایی نموده باشد، تزریق آلرژی شاید گزینه ای برای شما باشد. مقادیر کمی از آلرژن به بدن شما وارد می گردد تا به مرور زمان حساسیت شما را کم شدن دهد.

 

علائم آلرژی به فرش چقدر طول می کشد؟

زمان حساسیت به فرش نو بسته به فرد و عوامل مختلفی از جمله میزان حساسیت فرد، نوع آلرژن های موجود در فرش و اقدامات انجام شده برای کم شدن قرار گرفتن در معرض آنها متغیر است. در اکثر موارد، علائم حساسیت به فرش نو با گذشت زمان و کم شدن انتشار گازهای فرار و کم شدن سطح آلرژن ها، طی چند روز تا چند هفته بهبود یافته و در آخر فروکش می نماید.

 

با این حال، برای افرادی که حساسیت بالایی دارند یا مشکلات تنفسی قبلی دارند، علائم شاید برای زمان طولانی تری ادامه داشته باشد. اگر علائم برای زمان طولانی باقی ماند یا بدتر شد، توصیه می گردد برای ارزیابی دقیق و راهنمایی مناسب به پزشک مراجعه نمایید.

 

آلرژی فرش ، درمان آلرژی به فرش

راههای درمان آلرژی به فرش

 

سوالات متداول در خصوص آلرژی فرش

1. آیا فرش قادر هست آلرژی را بدتر نماید؟

اگر آلرژی به گرده، کپک، شوره حیوانات یا کنه گرد و غبار دارید، داشتن فرش قادر هست قرار گرفتن در معرض آلرژن ها را افزایش دهد و علائم شما را بدتر نماید.

 

2. خوبترین نوع فرش برای اشخاص مبتلا به آلرژی چیست؟

اگر آلرژی دارید، در پی فرشی باشید که برچسب “کم حساسیت زا” دارد. مواد موجود در این فرش ها در برابر عوامل حساسیت زا مقاوم هستند.

 

3. هر چند وقت یکبار می بایست فرش را تعویض نمود؟

طول عمر فرش شما به عوامل بسیاری از جمله میزان ترافیک و کیفیت الیاف فرش بستگی دارد. فرشی که دارای پارگی، سوراخ، لکه یا بوی بد است می بایست تعویض شود.

 

4. چطور قادر هستم بفهمم زیر فرش من کپک زده است؟

فرش کپک زده قادر هست سبب ایجاد لکه و بوی بد شود. همچنین شاید موقع لمس احساس خیس شدن داشته باشد.

 

سخنی با شما

اگر آلرژی دارید، قبل از ایجاد تغییرات شدید در محیط خود، در مورد آزمایش آلرژی با پزشک خود صحبت نمایید. هنگامی که محرک خود را شناسایی کردید، قادر هستید برای به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض و یافتن موثرترین درمان گام بردارید.

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها