لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

درمان های خانگی نیرومند برای خلاص شدن از شر بلعیدن دردناک


درمان خانگی بلع دردناک, درد گلو هنگام بلع

بلعیدن دردناک می‌تواند ناشی از شرایط مختلف باشد

 

خداحافظی با درد بلعیدن! درمان‌های معجزه‌آسای خانگی برای تسکین سریع

 بلعیدن دردناک که به آن دیسفاژی نیز گفته می‌شود، می‌تواند ناشی از شرایط مختلف باشد. درمان‌های خانگی متعددی برای تسکین درد بلعیدن وجود دارد. با این حال، مهم است که ابتدا دلیل درد را مشخص نمایید. در این نوشته از بیتوته به بررسی انواع درمان خانگی بلعیدن دردناک می‌پردازیم.

بلعیدن فرایندی خیلی پیچیده است. بعضی از اشخاص توانایی بلعیدن خود را از دست می دهند.  سختی بلعیدن یا دیسفاژی در بین بزرگسالان مسن نسبتاً شایع است. این مشکل قادر هست منجر به سوء تغذیه، کم آبی بدن، ذات الریه آسپیراسیون و حتی مرگ شود. تغییرات مرتبط با سن در فیزیولوژی بلعیدن، و همچنین بیماری های مرتبط با سن، عواملی هستند که قادر هستند منجر به ایجاد دیسفاژی در سالمندان شوند.

 

روش های درمانی طبیعی مختلفی برای دیسفاژی وجود دارد، از تنظیمات وضعیتی تا تغییرات رژیم غذایی و تمرینات دهان و حرکت. اگر از دیسفاژی رنج می برید، خوبتر است گزینه های درمانی خود را بشناسید. سپس قادر هستید با یک صدمه شناس گفتار و زبان کار نمایید تا ببینید کدامیک برای شما مناسب است.

 

درمان خانگی بلع دردناک, درد گلو هنگام بلع

دیسفاژی به معنای مشکل در بلعیدن است

 

بلعیدن دردناک یا دیسفاژی چیست؟

دیسفاژی به معنای مشکل در بلعیدن است. افرادی که در دهان، حلق، حنجره و مری دچار مشکلات آناتومیکی یا فیزیولوژیکی هستند، شاید علائم و نشانه های دیسفاژی را نشان دهند. علاوه بر این، دیسفاژی به بسیاری از تغییرات منفی در موقعیت تندرستی از جمله افزایش خطر سوء تغذیه و ذات الریه کمک می نماید.

 

هنگامی که شما قورت می دهید، غذا یا مایع از دهان، پایین پشت گلو، از مری و وارد معده می گردد. اشخاص مبتلا به دیسفاژی در هر مرحله از این فرآیند بلعیدن طبیعی دچار مشکل می شوند. شدت دیسفاژی قادر هست از عدم توانایی در بلعیدن تا سرفه یا خفگی به علت ورود غذا یا مایع به نای متغیر باشد. اگر نمی توانید بزاق خود را قورت دهید، شاید غذا در گلویتان گیر نماید یا دچار آبریزش دهان شوید.

 

علائم و نشانه های مرتبط با دیسفاژی شاید شامل موارد زیر باشد:

• درد موقع بلعیدن

• عدم توانایی در بلعیدن

• بالا آوردن غذا (رگورژیتاسیون)

• احساس گیرکردن غذا در گلو، سینه یا پشت جناق سینه

• آبریزش دهان

• گرفتگی صدا

• سوزش سر دل

• وجود اسید معده در گلو

• سرفه یا خفگی موقع بلعیدن

 

درمان خانگی بلع دردناک, درد گلو هنگام بلع

درمان های خانگی متعددی برای تسکین درد و ناراحتی بلعیدن وجود دارد

 

درمان‌های خانگی برای بلعیدن دردناک

درمان های خانگی متعددی نیز وجود دارد که قادر هست به تسکین درد و ناراحتی کمک نماید.در ادامه بعضی از این درمان ها را برای شما قرار داده ایم:

 

داروهای ضد التهاب: داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) مثل ایبوپروفن و ناپروکسن می‌توانند تورم و التهاب در دهان، گلو و مری را کم شدن دهند و بلعیدن را آسان‌تر و کم‌دردتر کنند. این داروها را می‌توانید بدون نسخه از داروخانه‌ها آماده کردن نمایید.

 

آنتی‌اسیدها: آنتی‌اسیدها مثل Maalox و Tums می‌توانند به خنثی کردن اسید معده و کم شدن درد ناشی از رفلاکس اسید معده کمک کنند. این داروها نیز بدون نسخه در دسترس هستند.

 

 غرغره با آب نمک: غرغره کردن با آب نمک گرم می‌تواند به از بین بردن باکتری‌ها و کم شدن التهاب در گلو کمک نماید. برای آماده کردن محلول آب نمک، 1/2 قاشق چای‌خوری نمک را در 8 اونس آب گرم مخلوط نمایید. چند بار در روز با این محلول غرغره نمایید.

 

نوشیدن مایعات گرم: نوشیدن مایعات گرم مثل چای، سوپ و آب گرم می‌تواند به مرطوب نگه داشتن گلو و تسکین درد کمک نماید. از نوشیدنی‌های خیلی داغ خودداری نمایید، زیرا می‌تواند گلو را زیادتر تحریک نماید.

 

• دوش گرفتن با آب داغ: بخار حاصل از دوش آب گرم می‌تواند به شل شدن مخاط و کم شدن التهاب در گلو کمک نماید.

 

اجتناب از الکل و سیگارالکل و سیگار می‌توانند گلو را تحریک نموده و بلعیدن را دردناک‌تر کنند.

 

• معجون لیمو و عسل: لیمو و عسل هر دو دارای خواص ضد میکروبی هستند که قادر هستند به مبارزه با عفونت ها و تسکین گلو درد کمک کنند. برای آماده کردن معجون لیمو و عسل، 1 قاشق غذاخوری عسل را با 1 قاشق غذاخوری آبلیمو در یک فنجان آب گرم مخلوط نمایید. چند بار در روز بنوشید.

 

جویدن آدامس بدون قند: جویدن آدامس بدون قند قادر هست به افزایش تولید بزاق کمک نماید که قادر هست به مرطوب نگه داشتن گلو و تسکین درد کمک نماید.

 

زنجبیلزنجبیل دارای خواص ضد التهابی و ضد درد است که قادر هست به تسکین گلو درد و درد کمک نماید. برای آماده کردن چای زنجبیل، 1 قاشق چایخوری زنجبیل رنده شده را در 1 فنجان آب جوش بریزید. 5 تا 10 دقیقه دم نموده و سپس صاف نمایید. چند بار در روز بنوشید.

 

چای بابونه: بابونه یک گیاه ضد التهاب است که قادر هست به تسکین گلو درد و درد کمک نماید. برای آماده کردن چای بابونه، 1 قاشق چایخوری گل بابونه خشک را در 1 فنجان آب جوش بریزید. 5 تا 10 دقیقه دم نموده و سپس صاف نمایید. چند بار در روز بنوشید.

 

سرکه سیب: سرکه سیب یک ماده ضد عفونی کننده طبیعی است که قادر هست به تسکین گلو درد و درد کمک نماید. برای استفاده از سرکه سیب، 1 قاشق غذاخوری سرکه سیب را با 8 اونس آب گرم مخلوط نمایید. چند بار در روز غرغره نمایید.

 

سوپ مرغ: سوپ مرغ یک غذای تسکین دهنده است که قادر هست به مرطوب نگه داشتن گلو و تسکین درد کمک نماید. سوپ مرغ همچنین منبع خوبی از ویتامین ها و مواد معدنی است که قادر هست به تقویت سیستم ایمنی بدن شما کمک نماید.

 

شیرین بیانشیرین بیان یک گیاه ضد التهاب است که قادر هست به تسکین گلو درد و درد کمک نماید. قادر هستید ریشه شیرین بیان را دم نمایید و چای آن را بنوشید یا مکمل های شیرین بیان را استفاده نمایید.

 

درمان خانگی بلع دردناک, درد گلو هنگام بلع

راههای درمان خانگی بلعیدن دردناک

 

سوالات متداول در خصوص درمان خانگی بلعیدن دردناک

1. چه زمانی می بایست به پزشک مراجعه کنم؟

اگر بلعیدن دردناک شما شدید است یا بیش از چند روز طول می کشد، یا اگر همراه با علائم دیگری مثل تب، لرز، مشکل در تنفس یا بثورات پوستی است، می بایست به پزشک مراجعه نمایید.

 

2. چه کارهایی را می بایست برای پیشگیری از بلعیدن دردناک انجام دهم؟

برای کمک به پیشگیری از بلعیدن دردناک قادر هستید کارهای زیر را انجام دهید:

دست های خود را به طور مکرر بشویید ، از سیگار کشیدن و استفاده الکل خودداری نمایید ، 

از غذاها و نوشیدنی های داغ خودداری نمایید ، رژیم غذایی سالم داشته باشید ، به اندازه کافی مایعات بنوشید 

 

3. چه زمان طول می کشد تا درمان های خانگی برای بلعیدن دردناک تاثیرگذار واقع شوند؟

اثربخشی درمان های خانگی برای بلعیدن دردناک قادر هست در اشخاص مختلف متفاوت باشد. بعضی از اشخاص شاید در عرض چند ساعت یا چند روز احساس تسکین کنند، در حالی که بعضی دیگر شاید به چند روز زیادتر نیاز داشته باشند. اگر علائم شما پس از چند روز بهبود نیافت، یا اگر بدتر شد، می بایست به پزشک مراجعه نمایید.

 

4. آیا قادر هستم از داروهای بدون نسخه برای بلعیدن دردناک استفاده کنم؟

بله، چندین دارو بدون نسخه وجود دارد که قادر هست به تسکین بلعیدن دردناک کمک نماید. این داروها شامل NSAIDs مثل ایبوپروفن و ناپروکسن، آنتی اسیدها مثل Maalox و Tums و اسپری های گلو مثل Chloroseptic و Cepacol می شوند.

 

5. آیا قادر هستم از کمپرس سرد یا گرم برای بلعیدن دردناک استفاده کنم؟

استفاده از کمپرس سرد یا گرم قادر هست به تسکین درد گلو کمک نماید. قادر هستید از کمپرس سرد به زمان 20 دقیقه در هر بار، چند بار در روز استفاده نمایید. یا قادر هستید از کمپرس گرم به زمان 10 دقیقه در هر بار، چند بار در روز استفاده نمایید.

 

6. آیا قادر هستم از مرطوب کننده هوا برای بلعیدن دردناک استفاده کنم؟

استفاده از مرطوب کننده هوا قادر هست به مرطوب نگه داشتن هوا و تسکین گلو درد کمک نماید. سطوح رطوبت ایده آل بین 30 تا 50 درصد است.

 

نتیجه‌گیری

دیسفاژی به معنی مشکل بلعیدن است. افرادی که در ناحیه دهان، حلق، حنجره و مری دچار نقص‌های آناتومیکی یا فیزیولوژیکی هستند، شاید علائم و نشانه‌های دیسفاژی را نشان دهند. عوامل متعددی می‌توانند سبب دیسفاژی شوند. بعضی از این عوامل عبارتند از: مشکلات عصبی، تغییرات فیزیولوژیکی در توانایی بلعیدن فرد، زوال عقل، خشکی دهان، رفلاکس معده به مری (GERD)، تنگی مری، سرطان و رادیوتراپی. درمان دیسفاژی به دلیل اختلال بلعیدن بستگی دارد. درمانی وجود ندارد که برای همه اشخاص مناسب باشد. صدمه‌شناسان گفتار و زبان نقش اساسی در مدیریت رفتاری و درمان بیماران مبتلا به دیسفاژی ایفا می‌کنند. 

  

  منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها