لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

همه چیز در خصوص آزمایش آنتی‌بادی؛ از چرایی تا چگونگی


تست آنتی‌بادی, نحوه انجام آزمایش تیتر آنتی بادی

آزمایش تیتر آنتی بادی

 

آزمایش تیتر آنتی بادی چیست؟

آزمون آنتی‌بادی وجود یا سطح آنتی‌بادی‌های خاصی را در خون بررسی می‌کنند. آنتی‌بادی‌ها پروتئین‌هایی هستند که سیستم ایمنی بدن شما برای مبارزه با مواد خارجی تولید می‌نماید. این مواد بیشتر عوامل بیماری‌زا (میکروب‌های ایجاد کننده بیماری) مثل ویروس‌ها و باکتری‌ها هستند.  هنگامی که دچار عفونت می‌شوید، بدن شما آنتی‌بادی‌هایی تولید می‌نماید که هدف آنها عامل بیماری‌زا ویژه است. این آنتی‌بادی‌ها شاید شما را از ابتلای مجدد به همان عفونت یا بروز علائم شدید محافظت کنند. واکسن نیز می‌تواند با تحریک سیستم ایمنی بدن شما برای تولید آنتی‌بادی علیه عامل بیماری‌زا، ایمنی ایجاد نماید.

آزمایش سرولوژی آنتی‌بادی می‌تواند نشان دهد که سیستم ایمنی بدن شما قادر به مبارزه با بیماری‌های ویژه است.

 

نام کامل آزمایش تیتر آنتی بادی

• آزمایش تیتر آنتی بادی

 

نام های دیگر آزمایش تیتر آنتی بادی

• آزمایش تیتر آنتی بادی

• آزمایش آنتی بادی

• آزمایش سرم آنتی بادی

 

نوع نمونه آزمایش تیتر آنتی بادی

خون

 

روش انجام آزمایش تیتر آنتی بادی

یک متخصص مواظبت های بهداشتی با استفاده از یک سوزن کوچک نمونه خون را از رگ بازوی شما می گیرد. بعد از وارد شدن سوزن، مقدار کمی خون در یک لوله آزمایش یا ویال جمع آوری می گردد. شاید موقع وارد یا خارج شدن سوزن کمی احساس سوزش نمایید. این کار معمولا کمتر از پنج دقیقه طول می کشد.

 

تست آنتی‌بادی, نحوه انجام آزمایش تیتر آنتی بادی

روش انجام آزمایش تیتر آنتی بادی

 

خطرات و عوارض انجام آزمایش تیتر آنتی بادی

• درد یا کبودی خفیف در محل نمونه گیری

• خونریزی یا عفونت در محل نمونه گیری

• غش یا سرگیجه 

 

زمان و شرایط انجام آزمایش تیتر آنتی بادی

• آزمایش تیتر آنتی‌بادی را میتوان در هر زمانی انجام داد. با این حال، در بعضی موارد، شاید پزشک شما توصیه نماید که آزمایش را در زمان خاصی انجام دهید. به عنوان مثال، اگر در معرض عفونت خاصی قرار گرفته اید، پزشک شما شاید از شما بخواهد چند هفته پس از قرار گرفتن در معرض، آزمایش تیتر آنتی‌بادی را انجام دهید تا ببیند آیا بدن شما آنتی‌بادی علیه آن عفونت تولید نموده است یا خیر.

• شما معمولاً نیازی به ناشتا بودن قبل از آزمایش تیتر آنتی‌بادی ندارید. با این حال، شاید پزشک شما از شما بخواهد که از استفاده بعضی داروها یا مکمل ها قبل از آزمایش خودداری نمایید.

• شما معمولاً نیازی به ناشتا بودن قبل از آزمایش تیتر آنتی‌بادی ندارید. با این حال، شاید پزشک شما از شما بخواهد که از استفاده بعضی داروها یا مکمل ها قبل از آزمایش خودداری نمایید. 

 

آزمایش تیتر آنتی بادی در چه مواردی تجویز می‌شود؟

شاید به این آزمایش نیاز داشته باشید:

• برای اینکه بفهمید آیا عفونت اخیر یا گذشته داشته اید.

• برای بررسی موقعیت واکسیناسیون اگر سوابق پزشکی شما ناقص است، شاید به این آزمایش نیاز داشته باشید تا متوجه شوید که آیا واکسینه شده اید یا خیر.

• برای اینکه بفهمید آیا واکسن تاثیرگذار است یا خیر. اگر قبلاً در برابر بیماری واکسینه شده‌اید، آزمایش می‌تواند نشان دهد که آیا واکسن شما به اندازه کافی محافظت می‌نماید یا خیر.

• به عنوان یک الزام برای مدرسه یا شغل شما. بعضی از سازمان ها شاید نیاز به اثبات عفونت یا واکسیناسیون قبلی داشته باشند.

• برای اینکه بفهمید آیا یک بیماری خودایمنی مثل لوپوس دارید یا خیر .

 

داروها و عوامل مداخله گر برای انجام آزمایش تیتر آنتی بادی

• اگر در حال استفاده داروهای رقیق کننده خون هستید، لطفاً قبل از انجام آزمایش تیتر آنتی‌بادی به پزشک خود آگاهی دهید. این داروها قادر هستند خطر خونریزی را افزایش دهند.

• فهرستی از تمام داروها و مکمل هایی که استفاده می نمایید آماده کردن نمایید و آن را با خود به آزمایشگاه ببرید. 

 

تفسیر آزمایش تیتر آنتی بادی

نتایج شما به آنتی بادی هایی که اندازه گیری شده اند بستگی دارد. نتایج شاید به صورت تیتر (سطح آنتی بادی) یا مثبت (شما آنتی بادی دارید) یا منفی (شما آنتی بادی ندارید) داده شود. نتایج رایج عبارتند از:

 آنتی بادی برای یک پاتوژن ویژه پیدا شد. این شاید به این معنی باشد که شما یک عفونت قبلی داشته اید. همچنین قادر هست به این معنی باشد که شما در برابر بیماری خاصی واکسینه شده اید.

سطوح پایینی از آنتی بادی های ویژه پیدا شد. این شاید به این معنی باشد که واکسیناسیون قبلی محافظت کافی در برابر بیماری برای شما ایجاد نمی نماید. همچنین به این معنی است که شاید به یک تزریق تقویت کننده نیاز داشته باشید.

اتوآنتی بادی پیدا شد. اتوآنتی بادی ها نوعی آنتی بادی هستند که به اشتباه به سلول های سالم حمله می کنند. این شاید به این معنی باشد که شما یک بیماری خود ایمنی دارید.

اگر در مورد نتایج خود سؤالی دارید، با ارائه دهنده مواظبت های بهداشتی خود صحبت نمایید.

 

مقادیر نرمال آزمایش تیتر آنتی بادی

مقادیر نرمال آزمایش تیتر آنتی‌بادی به نوع عفونت یا بیماری خاصی که بررسی می‌شود بستگی دارد. به طور کلی، نتایج آزمایش تیتر آنتی‌بادی به عنوان واحدهایی از آنتی‌بادی در میلی لیتر خون گزارش می‌شود. سطح آنتی‌بادی که به عنوان “طبیعی” در نظر گرفته می گردد از یک فرد به فرد دیگر و همچنین بسته به نوع عفونت یا بیماری که بررسی می گردد متفاوت است. در اینجا چند نمونه از مقادیر نرمال آنتی‌بادی برای بعضی از عفونت‌ها و بیماری‌های رایج آورده شده است:

هپاتیت B:

منفی: کمتر از 10 واحد در میلی لیتر: نشان می دهد که شما به ویروس هپاتیت B مبتلا نیستید و در برابر عفونت ایمن نیستید.
مثبت: 10 واحد در میلی لیتر یا زیادتر: نشان می دهد که شما در گذشته به ویروس هپاتیت B مبتلا شده اید یا واکسن هپاتیت B را دریافت نموده اید.
 

سرخک:

منفی: کمتر از 15 واحد در میلی لیتر: نشان می دهد که شما در برابر سرخک ایمن نیستید.
مثبت: 15 واحد در میلی لیتر یا زیادتر: نشان می دهد که شما در گذشته به سرخک مبتلا شده اید یا واکسن سرخک را دریافت نموده اید.
 

آبله مرغان:

منفی: کمتر از 10 واحد در میلی لیتر: نشان می دهد که شما در برابر آبله مرغان ایمن نیستید.
مثبت: 10 واحد در میلی لیتر یا زیادتر: نشان می دهد که شما در گذشته به آبله مرغان مبتلا شده اید یا واکسن آبله مرغان را دریافت نموده اید.
 

کزاز:

 کمتر از 0.15 واحد در میلی لیتر: نشان می دهد که شما در برابر کزاز ایمن نیستید و می بایست واکسن کزاز را دریافت نمایید.
 0.15 واحد در میلی لیتر یا زیادتر: نشان می دهد که شما در برابر کزاز ایمن هستید.
 

COVID-19:

 منفی: نشان می دهد که شما آنتی بادی ضد COVID-19 در خون خود ندارید و شاید در معرض خطر ابتلا به این بیماری باشید.
 مثبت: نشان می دهد که شما در گذشته به COVID-19 مبتلا شده اید یا واکسن COVID-19 را دریافت نموده اید.
مهم است که برای داشته باشید که این فقط چند نمونه است و مقادیر نرمال آنتی‌بادی شاید بسته به آزمایشگاه یا ارائه دهنده خدمات بهداشتی شما متفاوت باشد.  همیشه می بایست نتایج آزمایش خود را با پزشک خود در میان بگذارید تا آنها بتوانند نتایج را به درستی تفسیر نموده و در صورت نیاز توصیه های پزشکی مناسب را به شما ارائه دهند.
  

سوالات رایج در رابطه با آزمایش تیتر آنتی بادی

1. اگر نتایج آزمایش تیتر آنتی‌بادی من مثبت باشد، به چه معناست؟

نتایج مثبت آزمایش تیتر آنتی‌بادی به این معنی است که شما در گذشته به عفونت خاصی مبتلا شده‌اید یا واکسن آن عفونت را دریافت نموده‌اید. با این حال، نتایج مثبت همیشه به معنای عفونت فعال نیست.

 

2. آزمایش تیتر آنتی‌بادی چقدر طول می کشد تا نتایج آن مشخص شود؟

معمولاً نتایج آزمایش تیتر آنتی‌بادی طی چند روز تا یک هفته بعد از جمع آوری نمونه خون در دسترس خواهد بود. با این حال، در بعضی موارد، شاید زیادتر طول بکشد.

 

3. آیا قادر هستم آزمایش تیتر آنتی‌بادی را در خانه انجام دهم؟

آزمایش های تیتر آنتی‌بادی خانگی در دسترس هستند، اما به اندازه آزمایش های انجام شده توسط یک متخصص مواظبت های بهداشتی دقیق نیستند. اگر در نظر دارید آزمایش تیتر آنتی‌بادی در خانه انجام دهید، مهم است که از یک آزمایشگاه معتبر استفاده نمایید و دستورالعمل های آزمایش را به دقت دنبال نمایید.

 

4. آیا جایگزینی برای آزمایش تیتر آنتی‌بادی وجود دارد؟

در بعضی موارد، آزمایش‌های دیگری می‌توانند برای تشخیص عفونت یا بررسی ایمنی شما در برابر بیماری‌های ویژه استفاده شوند. با این حال، آزمایش تیتر آنتی‌بادی معمولاً دقیق‌ترین روش برای اندازه‌گیری سطح آنتی‌بادی در خون است.

 

نکته های مهم دیگری که باقی مانده است و می بایست بدانید

• اگر باردار هستید یا شیرده هستید، لطفاً قبل از انجام آزمایش تیتر آنتی‌بادی به پزشک خود آگاهی دهید. شاید بعضی از آزمایش های تیتر آنتی‌بادی برای زنان باردار یا شیرده ایمن نباشد.

• اگر سیستم ایمنی ضعیف دارید، لطفاً قبل از انجام آزمایش تیتر آنتی‌بادی به پزشک خود آگاهی دهید. شاید اشخاص با سیستم ایمنی ضعیف زیادتر در معرض خطر عوارض جانبی آزمایش تیتر آنتی‌بادی باشند.

• آزمایش تیتر آنتی بادی وجود آنتی بادی ها را در خون شما بررسی می نماید، در حالی که آزمایش آنتی ژن وجود خود ویروس یا باکتری را بررسی می نماید.

• اگر در مورد نتایج آزمایش تیتر آنتی بادی خود سوالی دارید یا دلواپس تندرستی خود هستید، حتماً با پزشک خود صحبت نمایید. آنها قادر هستند به شما در تفسیر نتایج خود و ارائه توصیه های پزشکی مناسب کمک کنند.

• آزمایش تیتر آنتی بادی نمی تواند به طور قطعی بگوید که آیا شما در حال حاضر به عفونت مبتلا هستید یا خیر. همچنین نمی تواند بین عفونت های گذشته و فعلی تمایز قائل شود.

 

تذکر مهم

از اطلاعات موجود در این نوشته نباید به عنوان جایگزین نظر حرفه ای پزشک استفاده شود. اگر در مورد تندرستی خود سوالی دارید حتما با پزشک خود تماس بگیرید.

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها