لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

چطور و در چه زمانی کودک خود را تشویق کنیم؟


تشویق کردن کودک,روشهای تشویق کردن کودک,فواید تشویق کردن کودک

بعضی از والدین تشویق کردن کودک را با قربان صدقه رفتن او اشتباه میگیرند

 

برای چه می بایست کودک خود را تشویق نمایید
شاید پاسخهای خیلی متفاوتی به این سوال وجود داشته باشد. اما میتوان بیان کرد اصلی ترین جواب به این سوال که برای چه می بایست کودکان خود را تشویق کنیم، یک نکته باشد.

 

هدف اکثر ما پدرها و مادرها اینست که در زمانی که کودکانمان بالغ گردیدند بتوانیم روابط گرم و خوبی را با آنها بنا نهیم. اصولا این یکی از دلایلی است که ذوجین اقدام به بدنیا آوردن فرزند و پروش کودک می کنند. پس خوبتر است از این موضوع نیز آگاهی باشیم که تشویق کردن نقش خیلی به سزایی در ایجاد عکس ها ذهنی مثبت در کودک ایفا خواهد نمود، این عکس ها ذهنی مثبت درآینده نقش پر رنگی در ایجاد روابط عاطفی مستحکم میان ما فرزندانمان خواهد داشت. این یکی از دلایلی ست که ازبرای آن می بایست کودک خود را تشویق کنیم.

چطور و در چه زمانی کودک خود را تشویق کنیم؟
اینکه بدانیم چطور و در چه زمانی کودک خود را تشویق کنیم، خیلی حائز ارزش است. بعضی از والدین تشویق کردن کودک را با قربان صدقه رفتن او اشتباه میگیرند. تشویق کردن کودک در حقیقت به منزله تامین ویتامین مغز برای کودک است، تشویق کردن کودک سبب می گردد فرآیندهای ذهنی در مغز کودک با شتاب زیادتری انجام پذیرد، کودکان می بایست علت تنبیه و یا تشویق خود را به وضوح بدانند، مثلا اگر بگوئید چون غذایت را خوب خوردی اجازه داری شکلات بخوری، کودک معنی تشویق را درک نخواهد نمود.

 

شما می بایست به او بگوئید چون غذایت را تمام نموده ای، جایزه ات این است که یک عدد شکلات نیز بخوری، کودکان هنوز معنی واژه خوب و بد را نمی توانند درک کنند، از دید آنها هر چیز که شما بخواهید آنها انجام دهند خوب و هر چیز که شما دوست نداشته باشید آنها انجام دهند کار بد است.

 

دانستن اینکه دقیقا بدانیم چطور و در چه زمانی کودک را تشویق کنیم خیلی پر ارزش است برای چه که روش تشویق کردن و زمان تشویق برای آنها ارزش دارد. تشویق کردن کودک می بایست همراه با ابراز نمودن احساسات باشد، اگر در مقابل کار خوبی که فرزند تان انجام داده با لحنی بی تفاوت بگوئید آفرین! در واقع نه تنها او را تشویق نکرده اید بلکه حتی شاید موجبات دلسردی او را فراهم نمایید.

 

تشویق کردن کودک,روشهای تشویق کردن بچه ها,فواید تشویق کردن کودک

 اینکه بدانیم چطور و در چه زمانی کودک خود را تشویق کنیم، خیلی حائز ارزش است

 

همچنین می بایست توجه داشته باشید که کودکان دوست دارند بلافاصله هنگامی شما به خانه میروید برایتان موضوع را بیان نموده و از طرف شما مورد تشویق قرار گیرند. گفتن کلماتی نظیر الان کار دارم و یا الان خسته هستم، اثر تشویق شما را از میان بر خواهند داشت، پس همواره توجه کردن به کودک را امری مهم به شمار بیاورید. علی الخصوص در زمان تشویق کردن.

از چه راه هایی میتوانید کودک خود را تشویق نمایید
آیا به ندرت کودک خود را تشویق کنیم برای چه که این اواخر اوضاع مالی ما کمی نا بسامان است؟ البته کودکان دوست دارند که شما برای آنکه آنها را تشویق نمایید برایشان اسباب بازی بخرید و یا آنها را به شهر بازی ببرید، اما خوب هیچکس را نمی توانید پیدا نمایید که اوضاع مالی اش همیشه خوب باشد از جمله خود شما. اگر این اواخر اوضاع مالی تان خیلی خوب پیش نرفته خوبتر است بدانید از دید کودکان تشویق ها چندان تفاوتی با یکدیگر ندارند.

 

کودکان زیادتر به این حس احتیاج دارند که مورد توجه و ارزش واقع شوند بخصوص از طرف والدین شان. اینکه کودک خود را به پارک ببرید تا از وسایل مجانی بازی در پارک لذت ببرد، چندان با اینکه برای او یک اسباب بازی گران قیمت بخرید تفاوتی ندارد. پس هر وقت که میتوانید او را تشویق نمایید. برای اینکار تنها ضروری است برای او خاطرات خوب بسازید.

 

کودکان علیرغم آنکه به نظر میرسد ساده هستند و ساده می اندیشند در حقیقت دارای ذهنی پیچیده میباشند. زیادتر علائق استوار در زندگی در دوران کودکی شکل می گیرند و معمولا خاطرات بد و خوبی که کودکان برای خود ثبت می کنند تا پایان عمر و در بزرگسالی با آنها خواهد بود. همانطور که در مورد خود ما به همین صورت بود. خاطرات مربوط به تنبیه و تشویق میتوانند از جمله این عکس ها ذهنی مثبت باشند، اما می بایست توجه داشته باشیم که تشویق های نابجا قادر هستند تبدیل به قربان صدقه رفتن شده و سبب نوعی نا خود آ گاهی در کودک گردند. لطفا این نکته را در نظر داشته باشید که کودک شما ثمره و میوه زندگی شماست و تنها دارایی شما در پایان زندگی خواهد بود.

 

منبع: honarehzendegi.com

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها