لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

پرورش خلاقیت در کودکان، چطور مشوق خوبی باشیم؟


خلاقیت در کودکان،پرورش خلاقیت در کودکان

برای بچه ها نشان دادن و لذت بردن از حس خلاقانه ارزش خیلی دارد

 

احتمالا می دانید که برای بچه ها نشان دادن و لذت بردن از حس خلاقانه تا چه اندازه ارزش دارد. ولی حتی اگر آنها ایده پردازان خوبی باشند، نیاز به تعلیم و راهنمایی دراین راه خواهند داشت. اگر می خواهید مشوق فرزندانتان باشید و حس خلاقیت آنها را برانگیزید، این موارد را درنظر داشته باشید:

 1.هرچه می گویید را در عمل انجام دهید
 مربی و راهنمای بچه خود باشید. کار کردن در کنار والدین برای بچه ها زیادتر از اینکه فقط از سوی آنها راهنمایی دریافت نماید، الهام بخش تر است. دراین صورت آنها می بینند که شما واقعا در موفقیت آنها شریک بوده اید و شما را به عنوان دوست خود می بینند. شاید هم چیز جدیدی یاد بگیرند. پس اگر دفعه آینده در کاری از شما کمک خواستند، به جای اینکه بگویید چه طور قطعات را تکان دهند، خودتان وارد عمل شوید و به آنها کمک نمایید. 
 
2.کار با دست را تشویق نمایید
 کار کردن با دست خیلی ارزش دارد. این چیزی اولیه در تمایل بشر برای ساختن و بوجود آوردن است. کامپیوتر و تلفن های هوشمند را کنار بگذارید و چند ابزار در دست بگیرید. حتی اگر فقط یک چکش، سوزن و چوب در دسترس باشد، چیزی با فرزند خود بسازید. دراین صورت حتی فرزندتان را به برقراری ارتباط و قدردانی نسبت به سبک زندگی نسل های قبلی پیش از بازی های کامپیوتری و اینترنت کمک می نمایید.
 
3. از بچه هایتان زیادتر توقع داشته باشید.
 شاید کمک زیادتر کردن به بچه برای کمک به او در موفقیتش وسوسه کننده باشد ولی ادامه این کار قادر هست این پیام را القا نماید که او به تنهایی قادر به انجام این کار نیست. پس به فرزندتان مسوولیت بدهید و از او زیادتر انتظار داشته باشید.  اینکه به بچه ها نقش مهمی بدهید و آن ها قادر به انجام چه کارهایی هستند ، شگفت انگیز است.
 
4. فراهم کردن مواد اولیه برای بچه ها
 کارشناسان به ارزش ایجاد محیطی با مواد اولیه برای ترغیب خلاقیت های آنها تاکید دارند. چیزهایی همچون خاک رس، کاغذ کادو و چوب بستنی را دم دست نگه دارید. به جای روشن کردن تلویزیون برای بچه های جوان، اسباب بازی هایی که قدرت بازی تخیلی آنها را ترغیب کنند، بخرید. این کار علاوه بر تشویق حس خلاقانه، فرصتی برای برعهده گرفتن نقش جدید و تجربه کردن کار تیمی به آنها می دهد.

خلاقیت در کودکان،پرورش خلاقیت در کودکان

 کارشناسان به ارزش ایجاد محیطی با مواد اولیه برای ترغیب خلاقیت های آنها تاکید دارند.

 
5. کمک به آنها در نزدیک شدن به بچه های دیگر 
 در حالیکه کمک والدین خیلی مهم است، اینکه بچه ها فرصت یادگیری با بقیه را هم در همان سطح داشته باشند، ارزش دارد. پروژه هایی پیدا نمایید که بچه ها بتوانند در آنها چیزهایی درکنار دیگر بچه ها یاد گیرند. یاد گیری نظیر به نظیر راهی به شدت انگیزه بخش و هیجان انگیز برای یادگیری است که یادگیری را به شدت تقویت می نماید. دنبال فعالیت هایی باشید که بچه ها بتوانند با هم چیزی درست کنند.
 
6. تحسین تلاش ها برای نتیجه گرفتن
 با اینکه درنظر گرفتن یک جایزه برای تمام کردن کار وسوسه انگیز است، مهم این است که بچه ها را از راه این پروسه برای برانگیختن حس خلاقیت و توانایی های آنها تشویق نمایید. هنگامی بچه ای خودش بفهمد که در زمینه ای استعداد و توانایی و دانش لازم برای درک و فهمیدن را دارد، انگیزه اش برای هرکاری زیادتر از هنگامی است که به کمک های خارجی اتکا می نماید.
 
7. توسعه دنیا و محیط اطراف
 یادگیری در مورد فرهنگ های مختلف و سبک زندگی قادر هست ذهن بچه شما را با گشودن چشم هایش به راههای دیگر انجام دادن امور باز نماید. بچه هایتان را به مکان های ناشناس ببرید تا فرهنگ های مختلف بیاموزند. یا هراز گاهی غذای ملیت های دیگر را آزمون و درمورد آن تحقیق نمایید. به بچه خود کمک نمایید تا دنیای خودش را از زاویه دیگری ببیند.
 
8. تشخیص خوبترین راه یادگیری کودک
 اصرار ننماییدکه فرزند شما به یک شکل ویژه درس بخواند و چیزی درست نماید. به خصوص اگر راههای قابل تغییر دیگری برای او هستند. به فرزندتان کمک نمایید تا موثرترین راه پردازش اطلاعات را بفهمد. با تشویق او برای یافتن راههای خوبتر یادگیری، به ویژگی های ویژه فرزند خود پی می برید.
 
9. کمک به آنها برای تصور آینده
 به بچه های بزرگ تر و نوجوانان اجازه دهید تا شخصی که می خواهند در پنج سال بعدی زندگی خود باشند را در ذهن تصور کنند و از آنها سوالاتی نظیر اینکه چه شغلی در آینده می خواهند داشته باشند، بپرسید. این سکوی خوبی برای حرف زدن در مورد روش رسیدن به اهداف تعیین و مراحل پیش از آن است.
 
10. تشویق برای دنبال کردن علایق
 فرهنگ عامیانه در خیلی از مدارس تعبیر کوته فکرانه ای از آنچه” جالب” می دانیم ترویج می دهد ولی بچه ها شما لزوما نباید آن را یاد گیرد. به بچه خود بیاموزید که جالب و باحال آن چیزی است که او انجام می دهند. مهم نیست که علاقه اش به فوتبال، نمایش، نوشتن یا شطرنج است. به او بگویید اگر سخت کار نماید و به کاری که انجام می دهد، علاقه داشته و متعهد باشد، آن فعالیت جالبی است.
 
منبع: niniban.comمنبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها