لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

عوارض وابستگی کودکان به موبایل و تبلت و راههای کم شدن آن


وابستگی کودکان به موبایل,علت وابستگی کودکان به موبایل,دلایل وابستگی کودکان به تبلت

استفاده بیش از حد از موبایل باعث چاقی در کودکان می گردد

 

بررسی های جدید دانشمندان اروپایی نشان می دهد کار زیاد با موبایل و تبلت به چشم بچه ها صدمه های جدی وارد می نماید و میتواند برای سیستم عصبی و چشمی بچه ها خیلی مضر باشد.

استفاده بیش ار حد کودکان از موبایل و تبلت
بسیاری از کودکان برای انجام بازی های اینترنتی در سنین پایین به استفاده از تبلت و موبایل روی می آورند.بعضی از کودکان برای افزایش رتبه و جایگاه خود در این نوع بازی ها، حتی حاضر به پرداخت هزینه هایی هستند و گاهاً می بینیم که یک بچه خردسال با استفاده از کارت بانکی والدین از حساب آن ها برداشت نموده تا رتبه خود را در بازی ارتقاء دهد؛ ضمن این که بعضی از این بازی های آنلاین دارای عکس ها مستهجنی است که کودک را با فضایی که هیچ تناسبی به سن وی ندارد، اشنا می نماید و مسلما پیامدهای جبران ناپذیری در روح و روان وی به جای می گذارد.

مقصر اصلی وابستگی خردسالان به موبایل کیست؟
می بایست به نکته مهمی توجه نمود و آن این که نخستین عامل وابستگی فرزندان به موبایل و فضاهای این چنینی خود والدین هستند. قصه از این جا آغاز می گردد که والدین برای نشان دادن مهر پدرانه و محبّت مادرانه خویش و یا برای سرگرم ساختن کودکان و این که بدون هیچ سروصدایی دست از سر آنها بردارند، در نخستین مناسبت زندگی آنها مثل تولد یا موفقیت در درس و … برای آنها تبلت، گوشی یا یک بازی الکترونیکی می خرند. غافل از این که درصورتی که این مهر و محبّت با مدیریت و کنترل همراه نباشد، حتی زمینه صدمه های جبران ناپذری را برای وی فراهم نموده اند.

علائم اعتیاد به تبلت و موبایل در کودکان
 کودک همراه با موبایل به خواب می رود.
کودک موبایل را همه جا می برد، حتی به رختخواب.
نمی دانید که شارژ تلفن همراه کودک چطور تمام می گردد.
درصورتی که موبایل را از او بگیرید دچار هراس و وحشت می گردد.
تمایل دارد گوشی را همه جا با خود ببرد حتی پارک!
بلافاصله بعد از بیدار شدن سراغ گوشی اش می رود.
در زمان پخش برنامه تلویزیونی مورد علاقه اش سرش را از موبایل برنمی دارد.
حین صرف غذا از گوشی استفاده می نماید.
روزانه زمان استفاده از تلفن همراه را افزایش می دهد.

 

وابستگی کودکان به موبایل,عوارض استفاده از موبایل در کودکان,دلایل وابستگی کودکان به تبلت

استفاده بیش از حد از موبایل یکی از علل ایجاد تومور مغزی است

معایب استفاده از موبایل و تبلت در کودکان
ضعف بینایی
بررسی های جدید دانشمندان اروپایی نشان می دهد کار زیاد با موبایل و تبلت به چشم بچه ها صدمه های جدی وارد می نماید و میتواند برای سیستم عصبی و چشمی بچه ها خیلی مضر باشد. با توجه به این که استفاده از گوشی همراه و تبلت برای کودکان در زمان کوتاه خلاصه نمی شود، قطعاً به بینایی آن ها اسیب می زند.

چاقی در کودکان
پژوهشگران آمریکایی با بررسی داده های بیش از هزار کودک چاق اظهار نمودند: « با فراگیر شدن تبلت ها و موبایل چاقی کودکان بیش از گذشته شیوع پیدا نموده است که در پی آن بیماری های متعدد دیگری هم شکل می گیرند».
زل زدن بچه ها به صفحه نمایشگر وسایل الکترونیکی، نشستن های مستمر، بی تحرکی های زیاد، پایین آمدن کیفیت خواب و حتی غذا خوردن در زمان بازی منجر به افزایش وزن در کودکان شده است.

بروز مشکلات عصبی در کودکان
یک جا نشینی و غافل شدن از بازی های کودکانه سبب پیدایش مشکلات عصبی در آن ها می گردد. کار زیاد با کامپیوتر، تبلت، گوشی و حتی تماشای زیاد تلویزیون از فاصله نزدیک و رویارویی بیش از اندازه با منبع های نوری باعث پیدایش این مشکل می گردد.

تومور مغزی
متخصصان انگلیسی عقیده دارند، تومور مغزی در نوجوانی و بزرگسالی حاصل استفاده بی رویه بچه ها از وسایل الکترونیکی است؛ یک مطالعه جامع بین المللی در سال 2011، نشان داد، بین استفاده از وسایل الکترونیکی و مبتلا شدن به تومور مغزی در بزرگ سالی رابطه مستقیم وجود دارد. هر چه بچه زیادتر از وسایل الکترونیکی استفاده نماید ، احتمال صدمه دیدن او در بزرگ سالی افزایش می یابد.

 

وابستگی کودکان به موبایل,علائم اعتیاد به تبلت,معایب استفاده از موبایل و تبلت

استفاده از موبایل سبب ضعف بینایی در کودکان می گردد

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها