لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

در موقع بیماری مادر چطور کودک را سرگرم کنیم؟


سرگرم کردن کودکان در منزل

در موقع بیماری مادر، تماشای تلویزیون در تمام طول روز خیلی وسوسه کننده به‌نظر می‌رسد

 

شاید بسیاری از اوقات برای داشتن نقش مادری سعی نموده‌اید قوی باشید و در مقابل مریضی مقاومت نمایید. اما گاهی بیمار شدن به ویژه در این روزهای پاییزی-که موقعیت آب و هوا مدام تغییر می‌نماید- اجتناب ناپذیر است. در روزهای بیماری دلتان می‌خواهد در رختخواب بمانید و فقط استراحت نمایید. اما فرزند کوچکتان مانع از یک خواب خوش خواهد شد. زمانی که بیماری طی می گردد راهکارهای متنوع و البته آسانی برای سرگرم کردن بچه ها وجود دارد که به شما زمان استراحت زیادتری می‌دهد.

تلویزیون نگاه نمایید
در موقع بیماری مادر، خوابیدن با بچه ها بر روی مبل و تماشای تلویزیون در تمام طول روز خیلی وسوسه کننده به‌نظر می‌رسد. ولی می‌توانید این فعالیت را جذاب‌تر نمایید. به بچه ها اجازه دهید تا فیلمی که تماشا می‌کنند را بازی کنند و سرگرم باشند. این کار چیزی در حدود یک ساعت به شما اجازه می‌دهد تا بر روی مبل استراحت نمایید. پس از آن می‌توانید از بچه ها بخواهید تا فیلمی که دیده‌اند را برایتان تعریف کنند یا در خصوص آن بنویسند.

برای او یک بوم نقاشی درست نمایید
قطعا یکی از کارهایی که به شما زمان زیادتری برای استراحت می‌دهد این است که روی دیوار را با کاغذهای بزرگ بپوشانید و در حالیکه روی تخت دراز کشیده‌اید به او اجازه دهید تا بر روی آنها نقاشی نماید. این کار علاوه بر اینکه زمان استراحت زیادتری به شما می دهد خلاقیت کودک شما را نیز شکوفا می‌سازد.

در خانه لی‌لی بازی نمایید
شاید در روزهایی که خسته و بیمارید فرزندتان هوس بازی کردن در بیرون از خانه را داشته باشد ولی شما نمی‌توانید او را بیرون ببرید. تنها با وسایلی ساده می‌توانید سرگرمی را برای او به داخل خانه بیاورید. به طور مثال با داشتن چسب نواری رنگی و کاغذ برای او روی زمین، بازی لی‌لی طراحی نمایید تا انرژیش را در خانه تخلیه نماید.

,سرگرم کردن کودکان در منزل موقع بیماری مادر میتوانید در منزل بازی لی لی برای کودک طراحی نمایید

 

صداهای جالب را کشف نمایید
تنها با استفاده از یک ضبط کننده صدا بدون آنکه یک سانت از جای خود تکان بخورید او را سرگرم نمایید. این بازی به این صورت است که بچه هایی که کمی بزرگ ترند و نیاز به مواظبت کمتری دارند را به قسمت های مختلف خانه بفرستید و به او بگویید هر صدایی که شنید را ضبط نماید. به طور مثال می‌تواند از صدای چکیدن آب روشویی تا میخ کوبیدن همسایه به دیوار یا صدای کولر را ضبط نماید و برای شما بیاورد. اگر بچه شما کوچک‌تر است می‌توانید او را بر روی تخت نشانده و صداهای مختلفی را با یکدیگر ضبط نمایید و به آنها گوش دهید.

 
از روی عکس ها قصه بنویسید
فقط کافی است کتاب، مجله یا عکس ها جذاب داشته باشید و قوه تخیل فرزندتان را تحریک نمایید. از کودکتان بخواهید که برای تصویری که می‌بیند یک قصه تعریف نماید و آن را بنویسید. اگر کودکتان سواد ندارد از او بخواهید قصه‌ای که در ذهنش می‌آید را بازی و یا تعریف نماید.

یک چادر درست نمایید
همیشه جذابیت یک چادر خانگی نسبت به خانه‌های پلاستیکی برای بچه ها زیادتر است. تنها با یک ملافه و شماری صندلی می‌توانید یک چادر درست نمایید. اینکه چه وسایلی در زیر این چادر قرار بگیرد را به عهده فرزندتان بگذارید. خودتان نیز می‌توانید با خیال راحت بخوابید زیرا می‌دانید که کودکتان با فاصله کمی از شما در اقامتگاه خانگیش سرگرم است.

یک میز فعالیت طراحی نمایید
هنگامی بیمارید حتما یک میز یا صفحه برای فعالیت‌های او در نظر بگیرید. میز کار کوچک یک فضای خیلی مناسب برای آشغال‌های پاک کن، رنگ‌ها و سایر وسیله‌های نقاشی است. شاید فرزندتان از این میز برای ساخت کارتی برای آرزوی بهبودی شما استفاده نماید.

عروسک‌های کاغذی درست نمایید
می‌توانید با استفاده از روزنامه و مجلات قدیمی که عکس ها جالبی دارند یک سرگرمی درست نمایید. عروسک‌های کاغذی و یا قهرمانان کارتون‌ها تنها با یک برش کاغذ و چند قطره چسب بر روی کاغذ شکل می‌گیرند. به علاوه می‌توانید با بریدن اشکال و اشخاص از روی عکس ها شخصیت‌های بامزه خلق نمایید و کودکتان را حسابی سرگرم و خوشحال نمایید.

با هم کتاب بخوابید
چه حالتان خوب باشد و چه بیمار باشید، کتاب خواندن یکی از سرگرمی‌های خوب است. اگر بیماری بر روی صدایتان اثر نگذاشته می‌توانید با فرزندتان کتاب بخوانید. اجازه دهید تا او نیز برای شما کتاب بخواند یا عکس ها را برایتان تعریف نماید. کتاب خواندن یکی از خوبترین بهانه‌هایی است که به شما اجازه ماندن در رختخواب را می‌دهد و گاهی خوبترین دارو برای برگشت دوباره بر روی پاهایتان است.

 

منبع: ninisite.comمنبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها