لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

با نقاشی و کاردستی های فرزندمان چه کنیم؟


نقاشی کودکان

 نقاشی فرزند شما می‌تواند ایده‌ی خوبی برای چاپ شدن روی پارچه یا سایر موارد باشد

 

  هر روز که از مدرسه به خانه می‌آیند و نقاشی یا کار دستی تازه‌شان را نشان می‌دهند مثل این است که معجزه‌ای اتفاق افتاده، معجزه‌ای در این حد که اگر تابلویی از پیکاسو به شما هدیه می‌دادند، آنقدر خوشحالتان نمی‌نمود که دیدن حاصل تلاش فرزندی که برایش زحمت کشیده‌اید. برای اینکه این عشق و هیجان را به فرزندتان منتقل و او را زیادتر به کارهای هنری تشویق نمایید، روش‌های زیر به کارتان می‌آیند. با این روش‌ها او ارزش دادن شما را احساس می‌نماید و تلاشش را زیادتر خواهد نمود.

دیوار اختصاصی درست نمایید
زیادتر مادرها می‌دانند چطور در یخچال را به عرصه‌ی هنرنمایی فرزندانشان تبدیل کنند، اما متاسفانه ابعاد یخچال‌ها محدود است و اثرهای تولیدی بچه‌ها، بی‌پایان! به همین علت پیشنهاد می‌کنیم یکی از دیوارهای اتاق بچه‌ها را به نمایشگاه نقاشی‌ها و کلاژهایشان اختصاص دهید و حتی برایش اسم بگذارید؛ «نمایشگاه نقاشی باران و مهسا». این دیوار را با استفاده از نخ‌های کنفی یا کامواهای رنگی دسته‌بندی نمایید و هر نقاشی یا کلاژ را با یک گیره‌ی چوبی فانتزی که الان در همه‌ لوازم تحریر فروشی‌ها پیدا می‌شود، آویزان نمایید. هر وقت دیوار پر شد، قدیمی‌ترین کارها را با مشورت بچه‌ها بردارید و در جعبه‌ای بگذارید و جای خالی آن را به اثر تازه‌ای بدهید.

مثل یک هنر واقعی، قابشان نمایید
هنگامی یک نقاشی فوق العاده از او دیدید که با کارهای قبلی‌اش تفاوت دارد و زیباتر است، این حسن سلیقه را با قاب کردن نقاشی و در معرض دید قرار دادن آن نشان دهید. بگذارید بداند که تلاش زیادتر و دقت او قدر دانسته می‌شود. این کار یک تشویق بزرگ برای بچه‌ها به حساب می‌آید. 

نقاشی کودکان

هنگامی یک نقاشی فوق العاده از کودکتان دیدید، آت را در معرض دید قرار دهید

 
به هدیه تبدیل‌شان نمایید
اگر مادربزرگ اخیرا خیلی دلتنگ بچه‌ها شده یا پدربزرگ گله می‌نماید که برای چه دیر به او سر می‌زنید آن‌ها را با نقاشی یا کار دستی بچه‌ها غافلگیر و خوشحال نمایید. به بچه‌ها بگویید با سلیقه‌ خودشان یک نقاشی بکشند. این نقاشی می‌تواند روی یک مقوای A4 باشد که از وسط نصف شده و قابلیت کارت پستال شدن پیدا نموده است. نقاشی می‌تواند با اثر انگشت بچه‌ها کشیده شود یا هر طرحی که خودشان دوست دارند. این کار به اثر هنری آن‌ها ارزش معنوی اضافه می‌نماید، چون برای شاد کردن دل عزیزانشان به کار می‌رود.

 در جشن تولد استفاده نمایید
این روزها استفاده از پرچم‌های ریز با عکس بچه‌ها در جشن تولدها مد شده است. اگر دوست دارید موقع رسیدگی به کارهای جشن تولد آن‌ها، سرشان را هم گرم نمایید می‌توانید کاغذهایی به شکل پرچم یا هر شکلی که دوست دارید به آن‌ها بدهید و بخواهید خودشان آن‌ها را نقاشی کنند. این نقاشی‌های کوچک می‌توانند هدیه‌ی آخر شب آن‌ها به مهمانان هم باشند.

به کیف تبدیلش نمایید
نقاشی فرزندتان را با کیفیت بالا اسکن نمایید و روی فلش مموری یا دی وی دی بریزید. فروشگاه‌های بسیاری هستند که نقاشی و طرح مورد نظر شما را روی تی‌شرت، ماگ، کوسن و کیف‌های پارچه‌ای چاپ می‌کنند. نقاشی فرزند شما می‌تواند ایده‌ی خوبی برای چاپ شدن روی پارچه یا سایر موارد باشد. می‌توانید از کیف یا ماگ، سه عدد داشته باشید، یکی برای خودش و دو تای دیگر برای شما و همسرتان.

کارت بازی نمایید
بچه‌ها عاشق حدس زدن شکل پشت کارت‌ها هستند. یکی از ایده‌هایی که می‌توانید از آن استفاده نمایید این است که نقاشی‌های آن‌ها را دو تا دو تا پرینت بگیرید و با آن‌ها کارت بازی نمایید. مثلا همه‌ی کارت‌ها را روی زمین بچینید و از آن‌ها بخواهید خوب نگاهشان کنند. بعد پشت و رویشان نمایید و بخواهید گزینه‌های مشابه را انتخاب کنند.

نقاشی کودکان

 نقاشی فرزندتان را با کیفیت بالا اسکن نمایید و روی فلش مموری یا دی وی دی بریزید

به عروسک تبدیلشان نمایید
شرکت‌هایی در خارج از کشور وجود دارند که شخصیت‌های نقاشی بچه‌ها را به اسباب بازی تبدیل می‌کنند. چون در حال حاضر چنین اتفاقی در کشور ما نمی‌افتد، ما روش دیگری را پیشنهاد می‌کنیم. پرینت شخصیت‌های نقاشی‌ها را روی پارچه بیندازید، آن‌ها را برش بدهید، داخلشان را با پنبه پر نمایید و به سبک مادرها قدیم، عروسک تازه‌ای به فرزندتان بدهید که تجسم ایده‌ او بر روی کاغذ است.

نمایشگاه گروهی بگذارید
با مادرها دیگر صحبت نمایید و پیشنهاد برگزاری یک نمایشگاه نقاشی گروهی را بدهید. این نمایشگاه می‌تواند به صورت دوره‌ای در منزل هر کدام از شما برگزار شود. دیوارها با نخ‌کشی تبدیل به محل نمایش نقاشی‌ها می‌شوند و مهمان‌ها با شربت و شیرینی پذیرایی خواهند شد. اگر دوست دارید حال و هوای خیریه را هم به این نمایشگاه وارد نمایید از اقوام و دوستانی که می‌آیند مبلغی به عنوان ورودی دریافت نمایید. این پول را در آخر برای خرید لوازم تحریر بچه‌های بی‌سرپرست یا بد‌سرپرست واریز نمایید. با این کار هم یک کار خوب نموده‌اید و هم به فرزندتان یاد می‌دهید قدر داشته‌هایش را بداند و در عین حال نسبت به بقیه هم احساس مسئولیت نماید.

 

منبع:  ninisite.comمنبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها