لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

اثرهای کمبود محبت روی کودکان


آثار کمبود محبت روی کودکان,اثرات کمبود محبت روی بچه ها,روشهای محبت کردن به کودکان

روش محبت کردن به کودکان به مراحل رشد آنها بستگی دارد

 

پرخاشگری در جامعۀ ما در بسیاری اشخاص، من جمله کودکان، تا حدود بسیاری شایع است. یکی از عوامل بروز پرخاشگری کمبود محبت است.

محبت کردن به کودکان

محبت، «نوشداروی قبل از مرگ سهراب» است! روانشناسی آینده نگر، ضرورت آن را برای پرورش انسانهایی سالم و پویا و سودمند برای جامعه، نشان می­ دهد. به بیان دیگر، محبت، پیش‌گیری و درمان مؤثری برای آسیبهای روانی- و حتی جسمی است.

یکی از نیازهای اساسی و مهم کودکان، احساس امنیت عاطفی است. حس امنیت از راه محبّت کردن به کودک و تائید او حاصل می گردد. کودک می بایست حس نماید که پدر و مادر و اطرافیانش او را از صمیم قلب دوست دارند و وی را به عنوان یک شخص تائید می کنند. کودک در صورتی قادر هست نگرشی مثبت و استوار نسبت به زندگی داشته باشد که محبّت و تائید استوار و یکنواختی از سوی خانواده دریافت نماید. بدین ترتیب پدر و مادر و دیگر اعضای خانواده، می بایست مواظب باشند این نیاز کودک را برآورده سازند و با بخشش محبّت به کودک، امنیت روانی و نیاز عاطفی وی را رفع سازند.

روش محبت کردن به کودکان
در زمینه محبت به کودکان ، چند روش مشخص وجود دارد كه عبارتند از گفتار، رفتار و برطرف کردن نیازهایشان. در واقع در آغوش گرفتن، بوسیدن، حرف زدن ، همبازی شدن، ابزار علاقه  از روشهای محبت کردن  به کودکان است. در واقع مسلما روش انتخابی والدین بستگی به مرحله رشد كودكان دارد.

محبّت كردن به کودکان هم مثل محبت به نوزادان است با این تفاوت كه بر صحبت كردن با آن ها و تشویق به یادگیری مهارت هایی مثل راه رفتن، غذا خوردن و لباس پوشیدن تاكید زیادتری می كنیم. بچه های پیش دبستانی و در سن آمادگی، به شتاب در زیادتر مهارت های فردی خویش مستقل شده و احتیاج دارند برای رشد علائقشان، زیادتر در دنیای پیرامون خویش سیر كنند. درصورتی که با تشویق و محبت، آن ها را در انجام كارهایشان پشتیبانی كنیم، دنیای اطراف خود را شجاعانه كشف خواهند كرد.

یكی از راه های نشان دادن محبت به نوجوانان این است كه در زمان تصمیم گیری هایشان مسئولیت پذیری زیادتری به آن ها بدهیم. با چنین كاری نشان می هیم كه برای رشد شخصیت آن ها ارزش قائل هستیم. آن ها بزودی جوانان و بزرگسالانی خواهند شد كه خواه ناخواه می بایستی برای زندگی خویش تصمیم گیری كنند. پس به آنان ازادی عمل زیادتری بدهیم تا بتوانند برای حل مسائل خود از فرصت های پیش آمده خوبتر استفاده كنند.

 

آثار کمبود محبت روی کودکان,روشهای محبت کردن به کودکان,راهکار کمبود محبت به کودکان

یکی دیگر از اثرهای محبت به کودکان، مصون داشتن آنها از انحرافات اخلاقی است

تاثیرات کمبود محبت روی کودکان
ضایعات مغزی و جسمی
هر چند نیاز كودكان به مهر و محبت تا حدودی شناخته شده است، اما این شناخت كه عشق و محبت نه تنها در پختگی عاطفی نقش دارد بلكه ساختار مغز را نیز متاثر می كند، یافته جدیدی است. اخیرا روانشناسان آلمانی در یک تحقیق گسترده دریافته­اند پرورش کودک با یک مراقب دلسوز و مهربان، کمک به تقویت ساختار مغزی و تکامل ان می­نماید.[ ۲۹] مغز كودكی كه دوست داشته می گردد و یا مورد محبت قرار می­گیرد، به طور كاملا متفاوتی از مغز كودكی كه همیشه متهم شده و یا مورد تهدید واقع می گردد رشد و تكامل می­یابد. در واقع تحقیقات نشان داده­اند كه عشق و محبت به طور مغایر با بی­تفاوتی، سردی و سوء استفاده در چگونگی رشد قسمتهایی از مغز كه كنترل كنندۀ خلق و خوی و عواطف ما هستند اثر می­گذارند.

مشکل داشتن در شناخت احساسات

یکی از تاثیرات مهمی که میتواند در نتیجه ی کمبود محبّت در بچه ها ایجاد شود این است که کودک احتمالا برای شناخت احساسات خویش مشکل پیدا نماید. نبود توجه و محبّت کافی از جانب والدین باعث شده است نتوانند به بچه خود آموزش دهند چطور احساسات خود را به شکلی سالم مدیریت نماید. در نتیجه این سبب شده است بسیاری از بچه ها نتوانند نقاط قوت و ضعف خویش را تشخیص دهند. حتی امکان دارد در آخر احساس کنند از درون تهی شده اند.

پرخاشگری
پرخاشگری را رفتاری تعریف نموده اند که به قصد آزار و صدمه زدن به فردی دیگر، خود یا اشیا باشد. پرخاشگری در جامعۀ ما در بسیاری اشخاص، من جمله کودکان، تا حدود بسیاری شایع است. یکی از عوامل بروز پرخاشگری کمبود محبّت است. بررسی های انجام شده نشان می‌دهند که زیادتر کودکان پرخاشگر والدین خشن و متخاصمی داشته اند، یعنی نه تنها کودک آن ها از محبّت لازم بهره مند نبوده، بلکه از الگوی پرخاشگری موجود در خانواده هم تأثیر پذیرفته بود.

 

انحراف کودک
یکی دیگر از اثرهای محبت به کودکان، مصون داشتن آنها از انحرافات اخلاقی است. پدر و مادر قادر هستند با دادن محبت خود به کودک جلوی بسیاری از لغزشهای وی را بگیرند چون کمبود محبّت قادر هست، یکی از عوامل قوی و تأثیرگذار در سوق دادن کودکان و نوجوانان به سوی بزهکاری باشد. بررسی روانشناسان نشان می دهد ، که عامل بسیاری از جرائم کودکان و نوجوانان، کمبود محبّت، در محیط خانواده است. این افراد به علت اینکه ، در محیط خانواده مورد بی مهری و بی اعتنایی پدر و مادر قرار گرفته اند، در عکس العمل به این کمبود، مرتکب جرم می شوند.

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها